Ana Sayfa Bilim Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Eğlenceli Bilim - I

Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Eğlenceli Bilim – I

Sirke ve kabartma tozundan yanardağı yapmak bir bilim etkinliği klasiğidir, ancak bilimi çocuklarınız için eğlenceli hale getirmek mutfağınızı karıştırmaktan çok daha fazlası anlamına gelebilir. Özellikle coronavirüs sebebiyle evde vakit geçirecek etkinlik ararken ebeveynler helak oluyor.

Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmenin bir yolunu arıyorsanız; kalıp bir çalışma sayfası olmadan bilim hakkında heyecanlandırmanın eğlenceli ve hatta lezzetli yollarını denemeye ne dersiniz?

Nişasta bataklığı

Çocuklar ne öğrenecek bu etkinlik ile? Newtonsal Olmayan Akışkanlar

Karmaşık bir tarif gibi görünse de, muhtemelen daha önce yapmışsınızdır. Yaklaşık 100 gram kadar mısır nişastasını bal ile çamur kıvamına getirecek kadar su ile karıştırıp yapacağız.

Burada planlanan: Mısır nişastasını suya karıştırdığınızda, bir madde diğerinin içine dağıldığı bir çözelti oluşturursunuz. 
Bu çözelti biraz katı olacağından basınç uygulandığı zaman sıvı gibi davranmasını sağlar.

Karışımı mıncıklar, parçalar veya toplarsanız, mısır nişastası parçacıklarını birbirine yaklaştırdığınız için katı hissedeceksiniz. Parmaklarınızı yavaşça içinden geçirin, dökün ve sıvı gibi aktığını keşfedin.

Yapmış olduğumuz karşımın ismi bilimde Newton olmayan sıvılar olarak adlandırılır. Isaac Newton’un maddelerin ısıtıldıklarında tipik olarak daha akışkan ve soğuduklarında ağdalı bir yapıya sahip olduklarına dair gözlemlerine atıfta bulunur. Bala benzeyen bu maddeler Newton sıvılarıdır.

Fosil Pasta

Bilimi yemek mümkün! Bunun için ihtiyacımız olan tek şey iştah açıcı bir pasta.

Fosil temalı hamur işleri, çocuklarınıza dinozorlar hakkında otomatik olarak hiçbir şey öğretmez, ancak daha fazla öğrenmeye ilgi duymak için lezzetli bir yol olabilir. Yani biz öyle düşünüyoruz? Hem neden olmasın? 🙂

Onları bir zamanlar dünyayı yöneten kertenkeleleri öğretirken dikkatlerini korumak için bu pastayı bir yol olarak kullanın.

Çocuklar ne öğrenecek? Fosilleri!

Sizinle paylaştığımız video fazla karmaşık geldiyse yaptığınız keke dinazor oyuncakları koyarak basit bir şey de planlayabilirsiniz. Amaç heyecan yaratmak ve pasta yemek.

Bildiğiniz Mıknatısları Unutun: Elektromıknatıs

Elektromıknatıs yapmak ortaokulda sizi sınıfın en zekisi yapmanın yanında aslında basit bir projedir.  Bakır teli bir çivinin etrafına sarın, telin uçlarını bir aküye bağlayın ve manyetik büyüyü izleyin.

Manyetik alan, telin etrafındaki her ek döngü ile güçlendirilir. Gücün arttığını fark eden çocuklarınız en güçlü mıknatısları yapacakları görmek için farklı tel göstergeleri, uzunlukları ve malzemeleri test edebilir ve böylelikle mıknatısın ne olduğunu öğrenir.

Kaç Karabiber Kaç

Gerekli Malzemeler:

 • 1 tabak su,
 • karabiber,
 • sıvı deterjan

Bir tabağı suyla dolduruyoruz. Üzerine karabiberleri serpiyoruz. Parmağımızın ucuna bir damla sıvı deterjan döküyoruz ve tabağın ortasına parmağımızı batırıyoruz. Karabiberler tabağın kenarlarına doğru çekilecektir. 

Peki karabiberler neden kaçıyor?

Bu sorunun cevabı yüzey geriliminde yatıyor. Su yüzeyinin gergin ve esnek bir zar gibi davrandığını hatırlarsınız; böylece bazı böcekler batmadan yüzey üzerinde hareket edebilirler. İşte sabun suyun yüzeyindeki bu gerilimi düşürür. Yani su yüzeyine birazcık bulaşık deterjanı değdirdiğinizde, o bölgedeki yüzey gerilimini düşürmüş olursunuz. Bu gergin duran zar üzerinde bir delik açmaya benzer. Zedelenmiş zar büzüşür ve karabiberleri de beraberinde götürür.

Şişede Yumurta

İhtiyacımız olan malzemeler:

 • Haşlanmış yumurta
 • Ağzı yumurtadan birazcık dar olan cam bir şişe
 • 8cm x 8cm gazete parçası
 • Kibrit

Nasıl yapıyoruz?

 • Yumurtayı kabuğundan ayırın.
 • Yumurtayı şişenin ağzına yerleştirin ve şişeden geçmediğini görün
 • Gazete parçasını şişeden geçecek şekilde şerit halinde katlayın, 1cm x 8cm
 • Kibritle gazete kağıdını tutuşturun. Yumurtayı şişenin ağzından alın ve gazete parçasını şişeden içerisine atın.
 • Ateş sönmeden önce yumurtayı şişenin ağzına koyun.
 • Bir kaç saniye içinde yumurta şişenin ağzından içeriye doğru düşecektir.

Kimse yumurtayı ittirmediği halde nasıl oldu da şişenin ağzından içeriye doğru kaydı? Çünkü hava basıncı onu içeriye doğru itiyordu. Yanan kağıt şişeye konmadan önce, şişenin içindeki ve dışındaki basınç birbirine eşitti. Kağıt şişenin içindeki havayı ısıttı ve bu da içerideki havanın genişlemesine neden oldu. Yumurta şişenin ağzına konunca, şişeyi kapattı ve ateş zamanla dışarıya çıktı. Ateş dışarıya çıkınca, şişenin içerisindeki hava soğudu. Soğuyunca da hava büzüldü ve şişenin içerisindeki basınç dışarıdaki basınçtan az oldu. Bu yüzden dışarıdaki yüksek basınç yumurtayı şişenin içerisine itti.

Karantina günlerinde çocuklar için eğlenceli bilim serimizin ikinci yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,950TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Valorant’ın İlk Resmi E-Spor Turnuvası Başlıyor!

Riot Games, geliştirdiği rekabetçi, 5'e 5, karakter tabanlı taktiksel nişancılık oyunu VALORANT için kendi organize edeceği ve yöneteceği ilk resmi turnuva olan...

Milli Eğitim Bakanlığı, EBA’nın Siber Saldırıya Uğradığını Açıkladı

22 Eylül tarihinde EBA’ya erişim sorunu yaşanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı, yaşanan erişim sorunun kullanıcı yoğunluğu nedeniyle olduğunu ve aynı zamanda sisteme siber...

Vertiv, Küçük ve Orta Büyüklükte Sınır Bilişim Veri Merkezlerine Yeni ve Güçlü Özellikler Ekleyen İzleme Çözümünü Tanıttı

VertivTM EnvironetTM Alert, küçük veri merkezlerine ve sınır bilişime uygun maliyetli, kolay kurulan ve kullanılabilen bir çözüm sağlıyorKritik dijital...

Yeni Nesil Harçlık ile Güvenli ve Sağlıklı Kantin Alışverişi

Türkiye’de ödeme teknolojilerini dönüştüren öncü şirket Papara’nın sunduğu yeni nesil harçlık kartı Edu Card, öğrencinin yanında nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırırken,...

Harry Potter: Puzzles & Spells Android ve iOS İçin Yayınlandı

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga yaptığı açıklamayla yeni oyunu Harry Potter: Puzzles & Spells'in bugün itibariyle dünyanın her yanındaki oyuncuların erişimine açıldığını...