Ana Sayfa Bilim Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Eğlenceli Bilim - II

Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Eğlenceli Bilim – II

Karantina günlerinde çocuklar için eğlenceli bilim serimizin ilk yazısını okumadıysanız eğer ilk olarak o haberimizi okumanızı öneriyoruz.

Rengarenk

En hızlı bilim deneyi değil, ama en havalılardan biri olabilir. Birkaç beyaz karanfil, vazo ve farklı gıda boyası türlerini alın. Suyu boyayın, sonra çiçekleri her gün renk değiştirmelerini izlemek için farklı vazolara yerleştirin.

Hatta karanfilin saplarını ikiye ayırabilir ve iki farklı renkte renklendirebilirsiniz.

Yanmaz Balon

İhtiyacınız olanlar: 2 balon, bir mum, kibrit, su.

İlk balonu havayla doldurun ve yanan bir mumun üzerinde tutun. Burada amaç, alevin balonu patlatacağını çocuklara göstermek. Sonra ikinci balonu suyla doldurun, mumu yakın ve bir kez daha balonu üzerinde tutun. Bu kez balonun alevin sıcaklığına dayanabileceğini göreceksiniz.

Balonun içindeki su, mum tarafından dışarı verilen sıcaklığı emer. Böylece balonun kendi malzemesi yanmaz ve sonra da patlamaz.

Bükülen Kemikler

Karanfil deneyi gibi, bu deney de biraz zaman alır. Ancak aynı zamanda inanılmaz derecede basit – ve kızarmış tavuk yemek için harika bir bahane.

Temiz, kuru bir tavuk kemiğini bir sirke kavanozuna atın ve bir hafta bekletin. Kemiği çıkarın ve oldukça kolay bir şekilde bükebildiğinizi fark edeceksiniz. Bunun nedeni, kemikleri sert yapan şey olan kalsiyumu çözen sirkenin olmasıdır. Çocuklara neden sütlerini içmeleri veya kalsiyumdan zengin diğer yiyecekleri yemeleri gerektiğini göstermenin harika bir yolu.

Kaya Şeker

Fosil kek yeterli değilse; çocuklarınıza kaya şekerleriyle kristalleşme hakkında her şeyi öğretebilirsiniz. 
Şekerin çözünmesi durana kadar şekeri suya karıştırın. Daha sonra, bir bardağın üst kısmına yerleştirilmiş bir tereyağı bıçağına temiz bir ip bağlayın ve çözeltiye dökün.

Bakterileri dışarıda tutmak için camı kağıt havlu veya plastik bir örtü ile kaplayın ve kristallerin her gün büyümesini izleyin.

Gök Mavisi

  • Su dolu 1 bardak
  • 1 cep feneri
  • Süt

Suyu bulandırmak için bardağa birkaç damla süt dök. Cep fenerini yak ve tam tepeden dik olarak bardağın ağzına, suyun üstüne tut. Suyun rengine dikkatle bak. Ardından ışığı yandan bardağın camına doğru tut ve tekrar suyun rengine bak.

Işık suyun yüzeyine dik bir açıdan vurduğunda su mavimsi bir renk alır. Cep feneri bardağı yandan aydınlattığında ise su pembeleşir ; ışık ise suyun içinde turuncu- sarı görünür.

Sütle bulandırılmış su, ışığın renklerini farklı şekilde kırar. Dalga boyu kısa olan mavi ışıklar ,dalga boyu uzun olan kırmızı ışığa göre çok daha güçlü dağılır.

Heron Çeşmesi

Alexandrian çeşmesinin bu modern uyarlaması, çocukları havaya ve sıkıştırılmış hava basıncını tanıtmak için harika bir yoldur. Su ve hava basıncı, suyu yukarıdan aşağıya ve tekrar yukarıya doğru çeken bir dizi tüpten geçirilir. Üst üste duran cam haznelerin birbirleriyle borularla bağlanmasıyla oluşan, su ve havanın basıncından yararlanan ve teoride sonsuza dek devir daim yapan bir fıskiyeyi oluşturan sistemdir.

Unutmayın, çocuklar için yapılan tüm bu bilimsel deneyler eğlendirici olmalıdır. Şaşırtıcı ve yeni bir şeyi eğlenceli yoldan öğrenmek, onları ömür boyu hatırlamalarını sağlayacaktır. 

Karantina günlerinde çocuklar için eğlenceli bilim serimizin üçüncü yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,950TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Cyberpunk 2077 ‘Night City’ Temalı Yeni Fragmanlar

Bu yılın en çok merak edilen video oyunlarından biri olan Cyberpunk 2077'nin sistem gereksinimleri dışında , geliştiriciler CD Projekt Red de geçtiğimiz günlerde iki yeni fragman yayınladı. Her iki...

Avrupa Komisyonu, Apple’ın Ödemediği Vergilerin Peşinde

Daha önce Apple'ın İrlanda'ya 13 milyar euro (11.6 milyar sterlin) geçmiş vergi ödemesi gerektiği iddiasıyla görülen davada AB genel mahkemesi böyle bir...

40 MİLYON TL Değerleme | İşleri Kolaylaştırıyoruz A.Ş “İKAS” CEO’su Mustafa Namoğlu | Turkish Mafia

"Turkish Mafia"! serimizin bu bölümünde İKAS CEO'su Mustafa Namoğlu bizimleydi. İşleri nasıl kolaylaştırıyorlar, e-ticaret neden İKAS'tan sorulur, 40 MİLYON TL değerleme ile...

Acun Ilıcalı Netflix’in Benzeri Bir Platform Olan Exxen’i Duyurdu!

Acun Ilıcalı'nın dünyanın en büyük dizi ve film platformlarından Netflix'e benzeyen bir platform yaratacağı konuşuluyordu. Ilıcalı, Exxen isimli yeni projesini açıkladı.

Vespa Primavera Sean Wotherspoon: Şehrin Sokaklarına Yeni Bir İkon Geldi!

80’ler ve 90’lar Ruhunu, Zamanın Ötesine Geçen Tasarımlarla Buluşturan Vespa Primavera Sean Wotherspoon Türkiye’deİtalya’nın ikonik motosiklet markası Vespa,...