Ana SayfaKazakistan, Bitcoin Madencilerinden Yüzde 15 Vergi Kesmeyi Düşünüyor

Kazakistan, Bitcoin Madencilerinden Yüzde 15 Vergi Kesmeyi Düşünüyor

Kripto para ve dijital paralar hakkında dünyanın çeşitli yerlerinde bir takım düzenleme ve regülasyonlar uygulanmaya devam ediliyor. Blokzinciri ve kripto para konusunda dünyanın öncü ülkelerinden Güney Kore’de, önümüzdeki yıldan itibaren kripto paralardan vergi alınmaya başlanması planlanıyordu. Güney Kore Maliye Bakanı, yaptığı açıklamayla kripto paraların vergilendirilebileceğini duyurmuştu. Son gelişmeyle birlikte de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki kripto para birimlerine yasal statü sağlayan kripto para tasarısı “On Digital Assets” ı imzaladı. Hindistan’da ise hükümetin kripto para işlemlerini tekrar yasaklamak için çalıştığı söylentisi hızla yayılıyor. Son gelişmeye göre ise Kazakistan Hükümeti kripto para madencilerinden vergi almayı planlıyor. Hükümet, Bitcoin madencilik firmalarına yüzde 15 vergi uygulayabilecekleri bir yasa önerisini konuşuyor.

Kazakistan, dünyanın en ucuz elektriğini sağlayan ülkelerden biri olması nedeniyle dünyanın en fazla kripto para madenciliği yapılan üçüncü ülkesi. Ülkedeki kripto madencilerini ve madencilik şirketlerini arttırmak için yatırım yapmayı düşünen Kazakistan Hükümeti şimdilerde ise madencilere vergi getirmeyi konuşuyor.

Özellikle Bitcoin madencilik firmalarının büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan Kazakistan’da madencilik firmalarını vergiye tabi tutma düşüncesi geçtiğimiz yıl da gündeme gelmiş ancak askıya alınmıştı. Bu dönemde ise koronavirüs pandemisinin etkilerini azaltmak amacıyla tekrar gündeme geldiği düşünülüyor. Hükümetin planladığı yüzde 15’lik vergi yasası uygulanırsa, özellikle Bitcoin bazında bunun kullanıcılara da yansıması söz konusu gözüküyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER