Ana SayfaGirişimcilikKOBİ’ler Muhasebe İşlemlerini 10 Dakika İçinde Tamamlayıp Şirket Kurabilecek

KOBİ’ler Muhasebe İşlemlerini 10 Dakika İçinde Tamamlayıp Şirket Kurabilecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tahmini verilerine göre Türkiye’de 3,5 milyon aktif KOBİ bulunuyor ve KOBİ’ler ülkemizdeki tüm kayıtlı kuruluşların %99,8’ini temsil ediyor. KOBİ’ler aynı zamanda GSYİH’nin %62’sine, ihracatın % 55’ine ve işgücünün % 73,5’ine katkıda bulunuyor.

Ülke ekonomimiz için kritik bir öneme sahip KOBİ’lerin pandemi döneminde ise büyük bir darboğaza girdiği görülüyor. Düşük ya da hiç olmayan dijitalleşme becerileri KOBİ’lerin pandemi döneminde tüketici hassasiyetlerini karşılayamamasına neden oluyor. Yakın zamanda TÜRKONFED’in Dijital Dönüşüm Merkezi ile hayata geçirdiği eğitim programına katılan KOBİ’lerin yüzde 45’i dijital satış kanallarını kullanmadığını ve bu nedenle bu kanallardan ciro elde edemediğini söylüyor. Buna ek olarak e-ticaretin sık gerçekleştiği platformlar ve pazar yerlerinin varlığına rağmen şu an e-ticaret yapabilen KOBİ’lerin yalnızca yüzde 42’si sosyal medya üzerinden müşterilerine ulaşabildiğini belirtiyor. Durum böyle olunca özellikle yeni normalde KOBİ’lerin dijitalleşme yeteneklerini güçlendirmesi ve sosyal ticarete hızla adapte olmaları zorunlu hale geliyor.

“KOBİ’ler sosyal ticarete yoğunlaşmalı”

Türkiye’nin en çok kullanıcıya sahip ödeme platformlarından biri olan Paym.es, son dönemde KOBİ’lere sunduğu hizmetleri çeşitlendirecek önemli işbirliklerine imza atarak KOBİ’lere özellikle sosyal ticarette bir adım öne çıkabilecekleri fırsatlar sunabilir. Yakın zamanda teslimat ve online mağaza tarafında da yeni işbirliklerini duyurmaya hazırlandıklarını ifade eden Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim sözlerini şöyle sürdürüyor: “Paymes olarak gerek bireysel gerekse KOBİ müşterilerimiz için 360 derece avantajlar sunan bir yapı haline gelmeyi hedefliyoruz. KOBİ’lerimiz özellikle pandemi döneminde oldukça zorlandılar. Bu dönemde KOBİ’lere öncelikle detaylı bir finansal analiz yapmalarını, müşterilerine odaklanmalarını, yeni dönemde ortaya çıkabilecek ihtiyaçları belirlemelerini, bu ihtiyaçlara özel kampanya, indirim ve fırsatlar sunmalarını öneriyoruz. Öte yandan pazarlama bütçeleri ayırmalarını ve özellikle sosyal medya pazarlama araçlarını aktif olarak kullanmalarını tavsiye ediyoruz.Zira; internet ve sosyal medya kullanıcı sayıları giderek artıyor. Özellikle pandemi döneminde evlerinde kalan insanlar, internette ve sosyal medyada daha fazla vakit geçiriyor. Bu durum KOBİ’ler için bir fırsat barındırıyor ve dijital dünyaya bütçe ayıran ve dijital olanakların sınırlarını zorlayan KOBİ’ler pandemi sürecinde rekabette ön plana çıkabilir. Burada gerek reklam yatırımları gerekse online mağaza yatırımlarıyla daha fazla müşteriye ulaşabilirler. Paymes olarak KOBİ’lere yönelik çözümlerimizi güçlendirmeye ve çeşitlendirmeye devam edeceğiz.”

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER