Ana SayfaBilimKodlama Dil ise Çocuklar Bunu Daha Hızlı Öğrenebilir Mi?

Kodlama Dil ise Çocuklar Bunu Daha Hızlı Öğrenebilir Mi?

Tüm ülkeler dijitalleşme olarak da adlandırılan dijital bir formata dönüştürülmesi, kamu ve özel sektörde verimliliği arttırıyor. Dünyadaki hemen hemen her ülke dijital bir ekonomiye doğru gidiyor.

Yeni ekonomi geliştikçe, dijital dil olan bilgisayar programlamaya ve özel becerilere ihtiyaç duyuluyor. Kod’u elektronik sistemin insanlarla ortak sayısal bir dil olarak düşünebiliriz.

İlk kodlama dilleri 1940 yıllarında ortaya çıktı. Temel işleri yapmak karmaşıktı ve ileri düzeyde bir matematik bilmeye gerek duyuyordu. 1990 yıllara gelindiğinde üniversiteler, işletmeler ve insanlar internet üzerinden bağlanmaya başladığında bilgisayar hızı ve belleği, üst düzey kodlama dillerini kullanmak için gelişime uğradı. Birçok insanın kod dillerini öğrenmesini ve ilerletmesini basitleştirdi, böylece daha basit ve sadeleşmiş oldu. Artık Javascript gibi kodlama dilleri çocuklar tarafından kolayca öğrenilebilir oldu.

Teknolojiden kaçmanın imkansız olduğu şu günlerde. Hastane ekipmanı, uzaktan eğitim, sanat eserlerinin pazarlanması veya tarımsal verimliliğin artırılması gibi alanlarda teknoloji ve kodlama kullanılıyor. Kodlamanın yaşantımızda ki yerlerine örnek verecek olursak, kodlama nedeniyle, bir banka hesabı alamayan insanlar artık cep telefonlarını kullanarak kredi alabilir,para gönderebilir ve alabilir. 

Son yirmi yılda bazı çalışmalarda öğrenme kodunun ilkokul çocukları üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde ( 6 ile 13 yaş); verilerin daha sonra kariyerinde çocuklar için yararlı olduğunu gösteriyor.

Teknorex’i Google News’te takip et!

Bilgisayar Dili ( Kodlama )

Kodlama başka bir dil gibidir ve çocukların yeni dilleri yaşlılardan daha hızlı öğrendikleri biliniyor. Avustralya, Finlandiya, İtalya ve İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede, 5 ile 16 yaş arasındaki çocuklara eğitimde kodlama dilini vermek için müfredatı geliştirdi.

Kodlama dili en basit haliyle sıfırlar (0s) ve birler (1s) den oluşuyor. Sayıların dizeleri bir alfabeyi temsil ediyor. Bu dizeler belirli görevleri başlatmak veya işlemciyi çalışmaya zorlayan kelimelere dönüştürülür.

Farklı farklı kodlama dilleri mevcut. Bazı kodlamaları anlamak ve çalışmak o kadar kolaydır ki çocuklar çok rahat öğrenebilir. Scratch gibi görsel kodlama dilleri çocukların; görüntü, işaret ve diyagramları kullanarak kod yazmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için geliştirildi. Çocukların kullanabileceği farklı PythonRuby ve Go programlama dilleri mevcut. Programlama dillerinin çoğu komut yazmak veya web uygulamaları geliştirmek için kullanılıyor.

JetBrains Academy Kodlama Eğitimiyle ilgili yaptığımız haberi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kodlamanın Faydaları Nelerdir ?

Kodlama öğrenme; diğer sayısal bilimler formlarına kıyasla işin geleceği için bir başlangıç ​​yapmanın yanı sıra, öğrenme kodu çocukların yaratıcılığını da artırabilir.

Karşılaştırma yapmak gerekirs kodlama belirli bir zorluğun çözülmesine odaklanmayı ve mantıklı düşünmeyi inşa ediyor. Çocuklara farklı açılardan bakmalarını ve farklı çözümler düşünmelerini öğretiyor. Bazı çalışmalar, kodlamanın ileride işler için becerileri ve iletişimi geliştirdiğini söylüyor.

Kodlamaya Ulaşmak

Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi teknolojik cihazlar, programlamayı öğrenmek için önemli araçların başında geliyor. Hükümetler geniş bantlara (Geniş bant terimi, bir telekominikasyon cihazının veya sinyalinin başka bir standart veya olağan bir sinyal ya da cihazdan daha geniş bant genişliğine sahip olması anlamına gelir.) yatırım yapmalı, yüksek miktarlarda verileri çok yüksek hızlarda iletmek için bu şarttır.

Kenya, Etiyopya, Gana ve Ruanda gibi birçok Afrika ülkesi, BİT(Bilgi ve iletişim teknolojileribilgiye ulaşılmasını ve bilginin oluşturulmasını sağlayan her türlü görsel, işitsel basılı ve yazılı araçlardır.) sektöründe reform yapmak ve geniş bant kapasitesini genişletmek için adımlar atıyor.

Tüm okullara entegre etmek için yeterli kaynak bulunana kadar tüm ülkeyi kapsamak biraz fazla zaman alacaktır. Birçok Afrika ülkesinde, Kenya gibi daha gelişmiş ülkelerde bile, ele alınması gereken en temel zorluklar olabiliyor. 

Kaynak: Nairobi Üniversitesi Profesörü Bitange Ndemo

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER