Ana Sayfa Bilim Koronavirüs Robotların İnsanların Yerine Geçişini Hızlandıracak Mı?

Koronavirüs Robotların İnsanların Yerine Geçişini Hızlandıracak Mı?

Dünya koronavirüs tehlikesi ile savaşmayı sürdürürken insanın yaşam tarzını her yönden olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek olan robotların yükselişi unutulmuş gibi görünüyor. Uzmanlar, koronavirüs pandemisi sürecinde robotların birçok insanın işini alarak robotlaşma sürecini hızlandıracağını düşünüyor.

Fütürist yazar Martin Ford: “İnsanlar genellikle etkileşimde bulunmak için insanları tercih ederlerdi ancak koronavirüs pandemisi ile bu değişti. Koronavirüs gerçekten tüketici tercihini değiştirerek otomasyon için yeni fırsatların doğmasına neden olacak” yorumunu yapıyor.

Küçük ve büyük şirketler, bu süreçte fiziksel olarak işe gelmek zorunda olan personel sayısını azaltmak amacıyla robotları kullandıkları alanları artırıyorlar. Robotlar, çalışanların evlerinde yapamadıkları işleri de yerine getirebiliyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük perakendecisi Walmart, yerlerin fırçalanarak temizlenmesi için robotları kullanıyor. Güney Kore’de ise sıcaklık ölçmek ve dezenfektan dağıtmak amacıyla kullanılan robotlar mevcut…

Sağlık uzmanlarının sosyal mesafe kurallarının 2021 yılına kadar devam edebileceği tahminleri, robot çalışanlara olan talebi daha da artırabilir. Uzmanlar, koronavirüs pandemisi sonrası yavaş yavaş açılacak işletmelerde robotları daha fazla göreceğimizi artık benimsememiz gerektiğini söylüyorlar.

Yemek sektörü, sağlık sorunlarından dolayı robot kullanımının artacağı bir diğer alan. McDonald’s gibi fast-food zincirleri robotları, aşçı ve sunucu olarak test etmeye başladı. Amazon ve Walmart da depolarında ürünleri sıralama, paketleme ve nakliye işlemleri için robot kullanımı artıracak girişimlerde bulunuyor. Her ne kadar bu durum sosyal mesafe kurallarına uymakta zorluk çektiklerinden yakınan depo çalışanlarının şikayet sayısını azaltacak olsa da teknoloji uzmanlarına göre gelecekte işlerini kaybetmelerine neden olabilir.

Şirketler bir işçinin yerine bir robotu kullanmak için yatırım yaptığında geriye dönmesi pek olası görünmemektedir. Robotların işletmelere entegre edilmesi daha pahalıdır ancak çalışmaya başladıktan sonra robotların maliyeti insan çalışanlardan çok daha ucuzdur.

Fütürist yazar Martin Ford, robotların kullanımının bu dönemde aynı zamanda işletmeler için bazı pazarlama avantajları sunacağını ve insanların daha az işçi ve daha fazla makineye sahip bir işletmeye gitmeyi risk açısından tercih edeceklerini belirtiyor.

Peki eğitim ve benzeri sektörler? Okul eğitmenleri, fitness eğitmenleri ve finans danışmanları.. Bunların yerlerini de alabilecek yapay zeka programları geliştiriliyor. Büyük teknoloji şirketleri yapay zeka kullanımını artırıyor. Hem Facebook hem Google, evden çalışan içerik uzmanlarının bazı içerikleri evden inceleyemeyeceğini düşünerek uygun olmayan içeriklerin kaldırılması amacıyla yapay zekaya güveniyor.

Küresel danışmanlık şirketi McKinsey tarafından yayınlanan rapora göre 2030 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işçilerin üçte birinin yerini robotlar ve otomasyon sistemlerinin alacağını öngörülüyor. Ancak koronavirüs pandemisi gibi olaylar bu tahminleri alt üst edip geleceğin şekillenmesine farklı bir yön verebilir.

Kaynak: BBC

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Dünyanın En Uzun Karayolu Tünelinin Yazılımını Türk Mühendisler Yaptı

Hindistan’ı Çin’e bağlayan, dünyanın 3 bin metre ve üzeri irtifalardaki en uzun tünel olma özelliğini de elinde bulunduran en uzun tünelinde Türk teknolojisi...

“Fujifilm İnovasyon Yarışması” Düzenleniyor NASA’dan Dr. Umut Yıldız da Mentörlük Ediyor!

Fujifilm, gençlerin katma değeri yüksek, özgün tasarımlı ve yenilikçi projeler ortaya çıkarması için Türkiye‘de ilk kez gerçekleştireceği İnovasyon Yarışması’nın startını verdi. Teması...

Canon imageFORMULA DR-S150’ye Üstün Performans Ödülü!

Canon; belge görüntüleme, donanım ve yazılım konusunda bağımsız değerlendirme kuruluşu Keypoint Intelligence tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Buyers Laboratory (BLI) tarafından ödüle layık...

Otomotivde Küresel Tek Pazara Veda

KPMG’nin Küresel Otomotiv Yöneticileri 2020 Araştırması, Covid-19 etkisiyle otomotiv sektöründeki değişimi inceliyor. Araştırmaya göre sektörde küresel tek pazar anlayışı geride kalıyor, yerini...

BtcTurk 24 Saatte 3 Milyar TL İşlem Hacmi’ne Ulaştı

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, BtcTurk’un son 24 saatte günlük ortalama işlem hacminin yaklaşık 5 kat artarak 3 milyar TL’ye ulaşmasını değerlendirdi.