Ana SayfaBilimKoronavirüs Pandemisi Blok Zinciri Harcamalarını da Etkiledi

Koronavirüs Pandemisi Blok Zinciri Harcamalarını da Etkiledi

Araştırma şirketi International Data Corporation (IDC), geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırmada koronavirüs pandemisinin Avrupa’daki blok zinciri harcamalarını etkilediğini gösterdi. Pandemi etkisiyle birçok endüstri sıkıntı yaşarken, IDC‘nin raporuna göre blok zinciri teknolojisi dünya ekonomisinin toparlanmasına yardım edebilir.

IDC, Avrupa’daki blok zinciri harcamaları koronavirüs pandemisi öncesindeki tahminlere göre 2020 yılında 1,45 milyar dolar olacağını düşünmekteydi. Pandemi sektörlerdeki birçok operasyon ve inovasyon çalışmalarının ertelenmesine sebep oldu. Bu nedenle IDC, Avrupa pazar tahminin yüzde 8 oranında azaltarak 1,33 milyar dolar harcama öngörüyor. IDC daha önce 2023 yılına kadar dünya çapında blok zinciri harcamalarının 16 milyar dolara ulaşacağını öngörmüştü.

Konuyla ilgili açıklama yapan IDC Avrupa Blokzinciri Uygulamaları sorumlusu Carla La Croce: “Pandemi ve onu takip eden karantinanın birçok sektör üzerinde olumsuz bir etkisi oldu. Şirketler arasında yatırımların duraklaması ve acil giderlerin önceliklendirilmesi nedeniyle teknoloji harcamalarında önemli bir yavaşlama bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Blok zinciri teknolojisinin ilerlemesi koronavirüs pandemisi nedeniyle yavaşlasa da IDC, teknolojinin koronavirüs pandemisi etkilerini azaltma konusunda rol oynayabileceğini düşünüyor. IDC Avrupa’dan Radoslav Dragov’a göre de blok zinciri, şeffaflık sağlayarak güçlü bir güvenliği ve tek bir gerçeği garanti etme konusunda önemli bir rol oynayacak.

Koronavirüs pandemisi başladığından beri dönem dönem gündeme gelen blok zinciri teknolojisi özellikle tedarik zinciri alanında sunduğu çözümlerle pandeminin etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Şirketlerin bir kısmı blok zinciri teknolojisiyle var olan sorunları çözmeye ileride gerçekleşecek sıkıntılara karşı da önlem almaya çalışacak.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER