Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiKripto Paralar Yasaklanıyor mu Yoksa Sadece Vergi mi?

Kripto Paralar Yasaklanıyor mu Yoksa Sadece Vergi mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kripto paraların ödemelerde kullanılmasına ilişkin bir açıklama yayınladı. Merkez Bankası, kripto paraların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırdığını açıkladı. Banka, bu sebeplere dayanarak kripto varlıklar ile ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına karar verdi.

Ülkemizde kripto paralara ilgi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Hatta yakın zamanda Statista tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye, Avrupa’da en fazla kripto para kullanan ülkeyken dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor. Kripto paralara ilginin yüksek olması sorunları da beraberinde getiriyor. Kripto paraların herhangi bir regülasyona tabi olmaması nedeniyle tartışmalar sürerken son gelişme ile yasaklanacak mı yoksa vergilendirilecek mi sorusunu gündeme getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 16 Nisan 2021 tarihli 31456 Sayılı Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayınladı. Merkez Bankası duyurusunda “Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.” diye açıklama yaptı. Banka ayrıca “Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.” dedi. Bu nedenle Merkez Bankası tarafından yayınlanan düzenleme göre 30 Nisan tarihinden itibaren kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak ve kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

Ayrıca 16 Nisan 2021 tarihli 31456 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte kripto paralar, “Kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıktır” şeklinde tanımlandı. Bununla birlikte ilk defa Merkez Bankası kripto varlıklar ile ilgili tanımlama yapmış oldu. Bu tanımlamanın Merkez Bankası tarafından ilk kez yapıldığını aktaran yerli kripto para borsası Narkasa CEO’su Erdal Kaya, “2021 yılında resmi makamların kripto paralar üzerine ciddi çalışmaları olduğunu görüyoruz. Bu çalışmaların yasaklamaya yönelik değil, yasal bir zemin oluşturmaya yönelik olduğunu söylemek mümkün. Bugünkü kararın kripto paralar için önemli bir eşik olduğunu görüyoruz. Merkez Bankasının ilk kez kripto paraları tanımlaması çok önemli” ifadelerini kullandı.

“Kripto paralarla ticaret yasaklanmadı”

Yayınlanan yönetmelikle ilgili kafa karışıklığı yaşandığını belirten yerli kripto para borsası Narkasa CEO’su Erdal Kaya, “Borsamızın destek ekibine yöneltilen sorularda ve bazı sosyal medya paylaşımlarında “kripto para borsalarının kapandığı veya kripto varlıkların yasaklandığı” yönünde yanlış bir algının oluştuğunu gördük. Bu yönetmelik Merkez Bankası’nın yönetmeliği olduğu için Merkez Bankası’na tabi bankaları ve dijital ödeme platformlarını ilgilendiriyor. Genel ticaret açısında herhangi bir sorun teşkil etmiyor ve bir yasak söz konusu değil. İsteyen direkt cüzdan transferi ile kripto para ödemesi almaya devam edebilir, bunu engelleyen bir durum yok.” dedi.

“Kripto para borsaları ve kripto varlıklarla ilgili bir yasak söz konusu değil”

Yönetmeliğin dayanak maddesinde de belirtildiği üzere yapılan düzenlemenin ödeme ve elektronik para kuruluşlarına yönelik olduğunun altını çizen yerli kripto para borsası Narkasa CEO’su Erdal Kaya, “Düzenlemenin kripto paraların alım satımına aracılık hizmeti veren kripto para borsalarıyla bir ilgisi yoktur. Aynı şekilde söz konusu yönetmelikte kripto varlıkların yasaklandığına dair herhangi bir ifade de yoktur.  Yönetmelikte sadece ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıkları doğrudan veya dolaylı kullanımı yasaklanmış, bu doğrultuda bu kuruluşların kripto para borsalarına aracılık hizmeti sunamayacağı belirtilmiştir. Narkasa’nın da herhangi bir ödeme ve elektronik para kuruluşu ile doğrudan veya dolaylı bir ilişkisi bulunmaktadır. Kullanıcılarımız işlemlerine güvenle devam edebilir.” şeklinde değerlendirdi.

BtcTürk CEO’su Özgür Güneri: Kripto varlıklara ilişkin olumsuz bir düzenleme beklemiyorum

Türkiye’nin ilk, dünyanın ise dördüncü kripto para alım satım platformu BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri ve BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç; Merkez Bankası tarafından, ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair, Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe istinaden değerlendirmede bulundurdu. Güneri: “Kripto varlıklara ilişkin olumsuz bir düzenleme beklemiyorum. Bu sektörün çok daha büyüyebileceği, Türkiye’nin küresel anlamda bu işte güç olabileceği ve markalar çıkarabileceği bir fırsat var.” Güneri; “Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın özüne baktığımızda söz konusu düzenlemenin; kripto varlıklara yönelik değil, ödeme sistemleri ve ödeme kuruluşlarını düzenleyen Merkez Bankası’nın bu alana ilişkin attığı bir adım olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. BtcTurk olarak Bitcoin’in bir ödeme sistemi olması veya kriptoparaların dünyayı inanılmaz değiştirmesi gibi bir beklentimiz hiçbir zaman olmadı. Bundan dolayı ödeme sistemlerine yatırım yapmadık. Bunun ana nedeni; başta Bitcoin olmak üzere diğer alt coinleri de yeni birer internet üzerinde proje web sitesi, uygulaması gibi görüyor olmamız. Aralarından eminim çok başarılı olanları çıkacak. Genel olarak bakıldığında Bitcoin’in ve kriptoparaların sunduğu değer önerisi çok daha fazla. Türkiye’de de çok verimli çalışan TL ile çok hızlı bir ödeme altyapısı var. Bir yandan elektrik para kuruluşları son yıllarda özellikle çok başarılı işler yaptılar. Bizim de iş birliği içerisinde olduğumuz farklı kurumlar var. Onlar fintech alanında bu açtıkları yol ile hem kullanıcı tarafında fayda sağlıyor hem de ülkeye yabancı yatırım çekiyorlar.  Bu açıdan onların yaptığı işleri çok başarılı buluyorum” dedi.

Paribu Yönetmeliğin Dışında!

Yerli kripto para borsası Paribu, yönetmelik ile ilgili açıklama yaptı. Paribu yönetmeliği, “30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan ilgili yönetmelik yalnızca ödeme ve elektronik para şirketlerine yöneliktir. Paribu gibi kripto varlık işlem platformları ise bu kapsamın dışındadır. Paribu kullanıcıları mevcut düzendeki gibi TL yatırma çekme işlemlerini tüm bankalar üzerinden gerçekleştirebilecektir.” şeklinde değerlendirdi.

Paribu CEO’su Yasin Oral ise “Kripto varlık ekosisteminde elektronik para kuruluşları üzerinden yapılan işlemlerin oranı bankalara oranla hayli düşük. Kullanıcı yönelimi daha ziyade bankalar üzerinden işlem yapmak şeklinde. Yönetmeliğin dayanakları henüz açıklanmadığı için uzun vadedeki etkileri hakkında yorum yapmak doğru olmaz” dedi. Oral ayrıca, “Bu yönetmeliği kripto varlık piyasasının regüle edilmesi çerçevesinde değerlendirmemek gerekiyor. Zira bu, sadece ödeme ve elektronik para kuruluşlarına yönelik bir yönetmelik” ifadelerini kullandı. 

Kripto Varlıklar Resmen Tanındı Mı?

Kripto varlık sektörüne önemli yatırımlar yapan AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin BAYRAK; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın almış olduğu karar ve 30 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yönetmelik, henüz regülasyonu tam olarak netleşmeyen kripto varlık piyasasının önünü açacaktır. Ayrıca yönetmelik gereğince artık tamamen bankalar nezdinde yapılacak olan kripto borsalarındaki alım ve satım işlemlerinde kayıt dışı ekonominin önüne geçilerek, kripto varlık sektörü ülkemizde daha temiz bir hale getirilecektir” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan yönetmelikle ilgili kripto para dünyasında görüşler bu şekilde. Yaklaşık 3 milyon kişinin yatırım yaptığı tahmin edilen kripto paraların henüz kanunen bir geçerliliği bulunmuyor. Yakın zamanda A Para tarafından yapılan özel haberde ise kripto paralara regülasyon gelebileceği iddia edilmişti. Bunların içinde kripto para şirketlerine lisans ve asgari sermaye şartı getirilmesi, şirketin teknik yeterliliği ve kurum çalışanlarının SPK lisansına sahip olması şartının getirilmesi gibi regülasyonlar mevcut. Habere göre, aynı zamanda Bitcoin ve kripto para alım satımlarına da vergi getirilmesi planlanıyor. Ancak Türkiye’de kripto paralara getirilecek vergi ile ilgili net bir gelişme henüz yok. İddialara göre kripto paralarla kısa vadeli bir şekilde alım satım işlemi yaparak kazanç elde eden yatırımcılardan yüzde 10 stopaj alınabilir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER