Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiLitvanya Milli Dijital Parası Piyasaya Sürülüyor!

Litvanya Milli Dijital Parası Piyasaya Sürülüyor!

Dijital para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Çin Merkez Bankası dijital Yuan için çalışmalarını yakın zamanda sürdürürken bir haber de Tayland’dan gelmişti. Tayland Merkez Bankası, ödemelerde dijital para birimi kullanmak için testlere başladıklarını açıklamıştı. Dijital paralarla ilgili bir süredir araştırmalar yapan Litvanya da kendi dijital parasını çıkarma kararı aldı.

Litvanya hükümeti, yeni bir milli dijital para çıkarmak için harekete geçti. LBCOIN olarak adlandırılan dijital tokenlardan 24 bin tanesinin önümüzdeki hafta satışa çıkarılması bekleniyor. Litvanya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Marius Jurgilas konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Merkez bankası olarak dijital para fikrini uzun bir süre hiç ciddiye almamıştık. Ta ki başka birinin bizim yerimizi alabileceğini fark edinceye kadar… İnsanların taleplerini yerine getirmek durumundayız.” diye konuştu.

Litvanya Merkez Bankası’nın Libra gibi projelerden de esinlenebileceği düşünülüyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Facebook, uzun süredir Libra isimlii dijital para birimi için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak projede henüz net bir sonuç sağlanmadı.

Litvanya Merkez Bankası tarafından geliştirilen bu dijital paraların altılı paketler halinde ve paket başına 99 euro ücretle satılması bekleniyor. Kullanıcılar, dijital paraları Merkez Bankasının yardımıyla ya da özel blokzinciri ağlarıyla alıp satabilecekler.

Litvanya’daki bu dijital para çalışmaları önümüzdeki süreçte tam olarak nasıl şekillenecek henüz bilinmiyor. Çin gibi ülkeler kendi geliştirdikleri dijital paraları sosyal yaşamın birçok alanında kullanılmasını istiyorlar. Litvanya’daki dijital para da zamanla farklı alanlarda kullanılmaya başlayabilir.

Kaynak: Koin Bülteni

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER