Ana SayfaİnternetManipülasyonun Teknolojik Hareketi

Manipülasyonun Teknolojik Hareketi

Manipülasyon nedir?
İnsanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme veya yönlendirme anlamına gelir. Bu etkileme ve yönlendirme sonucu insanlar davranış değişikliği ya da kanaat değişikliği gösterebilirler. Bu tanımı unutmadan konumuza başlayalım…

Efendim, 21.yüzyıl itibariyle peak yapmış olan iki temel teknoloji aracı; sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik. Bu iki temel teknoloji aracı dijital alanda pek çok çözüm için can alıcı noktası haline gelmiştir. Değişen ve evrilen teknoloji araçlarıyla birlikte teknolojilerin kullanımı birçok alanda yaygınlaşmıştır. Yakın markajdan bakacak olduğumuzda başından beri bahsettiğimiz sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik kavramlarının ne demek olduğuna bir bakalım.

Sanal gerçeklik, teknoloji kullanılarak oluşturulan kurgular ile gerçek ve hayalin birleştirilmesidir. Latincedeki virtualis kökeninden gelen sanallık, kavram olarak var olmayan ancak sanrılarla var olduğu kabul edilen şeyler için kullanılmıştır. Peki sanal (virtual) ve gerçeklik (reality) gibi birbirinin karşıtı iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan bu teknoloji aracının arka yüzünde ne var, nasıl çalışır, nerelerde kullanılır ve endüstriyel üretimdeki yeri nedir?

VR içerikleri 360 derece kameralarla oluşturulur ve sanal gerçeklik gözlükleri ile izleyicilerine aktarılır. Simüle edilmiş içeriklerde üç boyutlu ortamlar kullanır ve tümgörüsel yani arka arkaya gelen görüntüler izlenilecek sahneleri oluşturur. Sanal gerçeklik teknolojisi eğlence ve oyunun dışında eğitim, tasarım ve sağlık alanlarında da kullanılır. Kullanıcılar bu teknoloji sayesinde daha önce hiç gitmedikleri yerleri keşfederek gezme şansı dahi yakalayabilir.

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisini kullanarak bazı eğitim içeriklerinin oluşturulması ve aktarılması daha pratik olurken sağlık alanında da özellikle psikoloji alanında korkuların tedavi edilmesi hususunda teknolojinin kolaylık sağladığı kabul edilmiştir. Gelecekte VR içerikler konusunda kullanıcılar canlı ortamlarda uzaktan işbirliği desteği ile fabrikaların tüm elemanlarını kontrol etme isteğiyle endüstride ses getirme arzusu taşımaktadır. Bu gelişmeler  aynı zamanda endüstriyel alanların etkileşimli görselleştirilmesine olanak tanıyarak, üretim bozulmadan sorunlara çözüm üretilebilmesini sağlayacak, böylelikle endüstri de yepyeni bir çağ başlamış olacak.

Bir diğer teknoloji aracı olarak artırılmış gerçeklik (Augmented Reality: AR), en temel anlamda gerçek dünyadaki cihazların cisimleri tanıma prensibine dayanan bir teknoloji ile geliştirilmiştir. Çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Yani gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Bu teknoloji günlük hayatımızın her evresinde kullanabileceğimiz ve hayatımızı kolay kılacak bir teknolojidir. Günümüzde artırılmış gerçeklik teknolojisi arkeolojiden mimariye, eğitimden sanata sağlıktan askeriyeye her alanda kullanılmaya başlamıştır. Pazarlamada arttırılmış gerçeklik kullanarak makyaj malzemelerinin kullanıcılar tarafından denenmesine izin verilmesi ya da kıyafetlerin satın alınmadan önce denenmesi bu teknolojiye örnek olarak gösterilebilir. Eğitimde ise konuların üç boyutlu anlatımını kitap üzerinde izleme imkanının sunulması referans olarak belirtilebilir.

Sanal gerçeklik (VR) gözlükleri kullanılırken fiziksel dünya ile bağlantının kesilmesi ve bilgisayar ortamında oluşturulan bir görüntünün içerisine girilmesi söz konusudur. Bu işlem sırasında gerçek dünyanın yön ve konum detaylarından yararlanılması gerçeklik algısının artmasına yardımcı olur. Ancak arttırılmış gerçeklikte fiziksel dünya ile iletişim kesilmez sadece ilişkilendirilir. Yani çevre ve cisimlerle ilişki kurulması sağlanır. Örneğin; saçınızı sarı renge boyamadan evvel size yakışıp yakışmayacağını anlamanızı mümkün kılar. Ya da o köşe takımının salonunuza yakışıp yakışmadığını… Yani gerçek dünyaya sanal bir katman davet etme işi arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile gerçekleşir.

Tüm bunlarla birlikte başlangıçta bahsettiğimiz manipülasyon ile VR ve AR teknolojisi sizce bağlantılı değil midir? 21. yy teknolojisinin manipülatif başkaldırısı olarak mı nitelendirmeliyiz yoksa bu bir manipülatif sanat mıdır?

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER