Ana SayfaBilimMars'ta Dört Yeraltı Gölü Keşfedildi!

Mars’ta Dört Yeraltı Gölü Keşfedildi!

Mars’ın güney kutbunda dört yeraltı gölü keşfedildi. Araştırmacılar iki yıl önce Mars’ın güney kutbundaki buzun altında büyük bir tuzlu su gölünün olduğunu açıklamışlardı ancak henüz varlığı doğrulanamamıştı. O göl ile birlikte üç yeraltı gölü daha keşfedildi.

28 Eylül’de Nature Astronomy 1’de açıklanan keşif, Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars yörüngesinde dönen uzay aracından Mars Express adlı radar verileri aracılığıyla yapıldı.

Rapora göre, 2018’de aynı bölgede tek bir yeraltı gölü varlığı tahmin ediliyordu ancak buna yenileri de eklendi. Bu durum, teyit de edilirse kızıl gezegende tespit edilen ilk sıvı su kütlesi ve yaşam için olası bir habitat olabilir. Bulgular 2012’den 2015’e kadar yapılan sadece 29 gözleme dayanırken birçok araştırmacı, iddiayı desteklemek için daha fazla kanıta ihtiyaç duyduklarını söylemişti. Son yapılan çalışmada ise 2012’den 2019’a kadar 134 gözlemden oluşan daha geniş bir veri seti kullanıldı.

Keşfedilen göllerin yaklaşık 75.000 kilometrekarelik (Almanya’nın beşte biri) bir alana yayıldığı düşünülüyor. En büyük merkezi göl 30 kilometre genişliğindeyken, diğer göller ise bu merkezi gölün etrafında yer alıyor.

Roma Üniversitesi’nden gezegen bilimci Elena Pettinelli yaptığı açıklamada “Bir ana su kütlesiyle beraber etrafında üç su kütlesi tespit ettik. Bu bizim için karmaşık görünüyor ancak araştırmaya devam edeceğiz. Gezegende suyun bulunması yaşam olma ihtimalini de artırıyor.” şeklinde konuştu.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER