Ana Sayfa Bilim Mercedes, 3. Seviye Otonom Sürüş Özelliklerine Sahip Dünyanın İlk Otomobil Üreticisi Olabilir

Mercedes, 3. Seviye Otonom Sürüş Özelliklerine Sahip Dünyanın İlk Otomobil Üreticisi Olabilir

Teknolojinin hızlı gelişimi otomotiv sektöründe de büyük gelişmelerin önünü açıyor. Öyle ki son yıllarda otonom araçlar sürekli gündemde. Geçmişte hayal olarak nitelendirilen tüm fikirler bugün gerçeğe dönüşüyor.

Otonom araç sistemleri belli seviyeler ile kademelere ayrılmış durumda. Merakla beklenen kademe ise tabiki sürücü müdahalesine ihtiyaç duymayan araçlar. Bu araçlar otonom araç sınıflandırmasında seviye 5 olarak belirleniyor. Çok genç ve gelişmekte olan bu sektörde henüz seviye 3 araçları bile piyasaya çıkmadı. Ancak teknolojinin hızlı gelişimi bu durumu yakın zamanda değiştirecek gibi duruyor.

Mercedes-Benz’in S Class serisi, seviye 3 otonom sürüş özelliklerini karşılayan otomobiller olarak karşımıza çıkacak. 2021 yılında piyasaya sürülmesi hedeflenen aracın saatte 60 kilometre hıza kadar olan her hangi bir sürücü müdahalesi gerektirmeyeceği anlamına geliyor.

Alman otomotiv devinin küresel patronu olan Ola Kallenius konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre seviye 3 otonom araçların yollara çıkması için gereken tek şey hükümetin bu araçlara resmi olarak izin vermesi.

Söz konusu teknoloji başlangıçta kalabalık şehir içi trafiğinden ziyade şehirler arası yollar ve otobanlar için kullanılacak. Otomobillerin şehir içi trafiğinde her hangi bir sorun yaşamadan kullanılabilmesi ise daha fazla gelişme ve alt yapı gerektiriyor. Bu da trafikteki ışıkları, tabelaları ve yayaları da algılayabilmesi anlamına geliyor.

Otonom araçların yollara çıkması konusunda en önemli konulardan birisi de yasal düzenlemeler. Teknolojik gelişmelerin dünyayı götürdüğü yer bu kanunlarında mutlaka bir gün yürürlüğe gireceğini bize gösteriyor.

Mercedes, gelecek yıl otonom sürüş özellikleri olan araçları üretime alacak. Yapılacak yeni çalışmalarla otonom araçların gelişimi hızlanacak ve bu araçların belli şartlar altında sürücü müdahalesine gerek duymadan yolculuk edebilmesi için daha etkin çözümler üretecek.

Mercedes, ayrıca gelecekte bu teknolojinin otomobilleri ya olduğundan daha da pahalı hale getirme ihtimalinin olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: CarAdvice

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

2020’de 172 Startup’a 177 Milyon Dolarlık Yatırım!

Yatırım olanağı arayan startup’lar için yatırımcıların kolayca ulaşabildiği ve en çok incelenen pazaryeri olan Türkiye merkezli StartupMarket’den yapılan açıklamada 2020 yılında Türkiye’de...

Discovery ve BluTV Stratejik Ortaklıklarını Duyurdu

Discovery, Türkiye’nin lider online video platformu BluTV'nin %35 hissedarı oldu. Stratejik ortaklık, BluTV platformunda Discovery içeriklerinin yayınlanmasını da kapsıyor.

BMW, 20’nci Yılını Kutladığı BMW iDrive Sistemi’nin Yeni Neslini CES 2021’de Tanıttı

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, bu yıl dijital ortamda gerçekleşen CES 2021’de yeni nesil BMW iDrive’ı tanıttı. İlk olarak BMW iX...

Huawei Mate 40 Pro’nun Ultra Geniş Açılı Kamerası Dikkat Çekiyor

Yıllardır dünyanın en yenilikçi kamera teknolojileri, akıllı telefonlarda sıkça kullanıldı ve tüketicilerin, giderek daha gelişmiş hale gelen mobil cihazları kullanarak profesyonel görünümlü...

Monster Notebook’tan Büyük Jest: Fatmagül Sahibine Hediye Edildi!

Türkiye’nin müşteri mennuniyet skoru en yüksek bilgisayar markası Monster Notebook, büyük bir jeste imza attı. Online alışveriş sitesi Trendyol'da bir müşterinin ürün değerlendirmeleri kısmındaki...