Ana SayfaMotorlu TaşıtOtomotivMercedes, Tesla'nın Otonom Sürüşünü Ezip Geçecek Mi?

Mercedes, Tesla’nın Otonom Sürüşünü Ezip Geçecek Mi?

Tesla, Tam Otomatik Sürüş yazılımının en yeni versiyonunu yayınlarken rakibi Mercedes-Benz, benzer bir sistem geliştirdiğini ancak şimdilik kullanıma sunmadığını söylüyor.

Gelişmiş sürücü destek sistemlerinin (ADAS) geliştirilmesinde öncü olan Almanlar, sistemlerini doğrulamak için genel halktan ziyade kendi mühendislerinin testleri gerçekleştirdiğini ve yeni teknolojiyi yayınlama işlemini adım adım gerçekleştiriyor.

Biri muhafazakar ve diğeri de doğası gereği radikal olan her iki yaklaşım da, bilgisayarların insanlardan daha hızlı kazadan kaçınma reflekslerine sahip olması nedeniyle kazaları büyük ölçüde azaltabilecek otonom sürüşü kamuya açık yollarda kullanmak için tasarlandı.

Gelişmiş sürücü destek sistemleri, genellikle otoyollarda olmak üzere sınırlı koşullar altında direksiyon, fren ve hızlanma desteği sağlayabiliyor. Otomobil üreticileri, daha arabaların şehir içi trafiğinde otonom dolaşmasına izin verecek kadar teknolojilerine güvenmiyorlar.

Tesla, geçtiğimiz hafta bilgisayar destekli araçlarının şehir içi trafik koşullarında reflekslerini uygulayabilmesini sağlayan FSD yazılımını piyasaya sürdüğünde, arabalarının “Yanlış Şeyi En Kötü Zamanda Yapabilir” uyarısıyla bu geleneği bozdu.

Mercedes ise halkın, deneysel sistemleri test etmesine izin vermiyor. Otomobil üreticisi, mühendislerinin test pilotu olmak için bir uygunluk sınavını ve otomatik sürüş sistemlerini test etmek için ise bir başka sınavı geçmesi gerektiğini söylemişti.

Almanlar müşterilerini işlemcilere, yazılıma ve makinelerin zaman içinde öğrenme becerisine güvenmeye zorlamak yerine, araçlarının sahipler için öngörülebilir kalması için mühendisler tarafından onaylanmasını istiyor.

Bir Mercedes sözcüsü Reuters’e, “Körü körüne güven istemiyoruz. Otomobile bilinçli bir güven istiyoruz. Müşterinin, otomobilin ne yapıp ne yapamayacağını tam olarak bilmesi gerekiyor,” dedi.

“En kötüsü, arabanın karmaşık bir duruma girmesi ve arabanın kontrolde olup olmadığı konusunda belirsizlik olmasıydı” dedi.

Bu nedenle Daimler AG’nin sahibi olduğu Stuttgart merkezli otomobil üreticisi, seviye 3 otomasyona sahip kendi Drive Pilot sistemi için küresel düzenleyici onay almaya çalışırken, onlarca yıllık otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemleri deneyimini vurguluyor.

Seviye 3, sürücünün yasal olarak gözlerini direksiyondan çekebileceği ve bu durumda şirketin, Daimler’in yargı yetkisine bağlı olarak sigorta sorumluluğunu üstlenmesi gerektiği anlamına geliyor.

Yeni Tesla sisteminde ise herhangi bir kazanın sorumluluğunu müşteriler üstlenmek zorunda kalıyor.

‘MANTIKLI ADIMLAR’

Mercedes-Benz, 2009 yılında kamera tabanlı sistemleri kullanmaya başladı, trafik ışığı tanıma ve şerit tutma destek sistemleri sunarak, acil frenleme işlevleri için alan derinliği ve yaya tanıma özellikleri için de 2013’te stereo kameralara geçiş yaptı.

Tesla Model S ve Mercedes-Benz elektrikli B-Serisi arasındaki ortak bir geliştirme projesinde Tesla’nın CEO’su Elon Musk, projeye aşina olan üst düzey mühendislerin kamera ve radar tabanlı destek sistemleri hakkında bilgi sahibi olduğunu Reuters’e söyledi.

Mercedes, Drive Pilot’u gelecek yıl piyasaya sürmeyi planlıyor ve onu, arabaları şeritte ve öndeki araca belli bir mesafede tutmak için kameralar ve radar kullanan, 2013’te piyasaya sürülen Distronic sisteminin bir evrimi olarak nitelendiriyor.

Drive Pilot, radar, ultrasonik sensörler, yüksek çözünürlüklü haritalama, radar ve kameralar tarafından toplanan çapraz referans verilerine yeni bir sensör ekleyecek: Lidar.

Mercedes-Benz Cars’ın otonom sürüş müdürü Michael Decker, “Bu Distronic’ten bir paradigma değişikliği, ancak stratejik bir evrim. Bizim için bu mantıklı bir sonraki adım ve Lidar’ı ay çekimi için kullanmıyoruz, otonom sürüş için kullanıyoruz” dedi.

Bakalım teknolojileri kendi içerisinde test eden Mercedes, Tesla kadar başarılı bir otonom sürüş deneyimi yakalayabilecek mi?

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER