Ana Sayfa Microsoft, Plazma Bot ile Covid-19 Hastalarına Yardım Edecek

Microsoft, Plazma Bot ile Covid-19 Hastalarına Yardım Edecek

Plazma Bot, Şirket blogunda yayınladığı bir habere göre Microsoft, COVID-19 hastaları için bir tedavi yaratma umuduyla, insanların plazmalarını bağışlamaya uygun olup olmadıklarını kontrol etmeleri için otomatik tarama aracı yayınlıyor. Bu araç, şirketin “CoVig-19 Plazma İttifakı” adlı bir grupla yaptığı çalışmanın parçası.

Vücudunuza bir virüs bulaştığında, bağışıklık sisteminiz onunla savaşmak için antikorlar üretir. Enfekte olan kişi iyileştikten sonra kanlarında bu antikorlar vardır.

Yayınlanan habere göre “İyileşen COVID-19 hastaları ne zaman plazma bağışlarsa, İttifak potansiyel bir terapi üretmeye ve klinik denemelere o kadar erken yaklaşır. Bu deneyler, COVID-19’dan kaynaklanan ciddi komplikasyon riski olan hastaları tedavi edip edemeyeceğini belirleyecek.

Antikorlar ne işe yarayacak?

Yenilenmiş bir kişinin antikor infüzyonlu kan plazmasını, yeni enfekte olmuş bir kişiye, direkt antikor olmayabilir, ancak hasta kişinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu aslında yeni bir tedavi yöntemi değil; 1890’larda difteri tedavisinde ve 1918 grip salgını sırasında etkili bir şekilde kullanıldı. Plazma infüzyonları ayrıca SARS, kızamık ve su çiçeği gibi hastalıkları olan insanları tedavi etmek için de geçmişte kullanılmış.

COVID-19 ile ilgili ilk bulgular, plazma infüzyonlarının bazı hastaların iyileşme süresine yardımcı olduğunu gösteriyor, ancak tedavinin ne kadar etkili olduğunu söylemek için henüz çok erken. ABD’deki araştırmacılar COVID-19 hastaları için plazma infüzyon tedavileri üzerinde kontrollü çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Aynı çalışmalar ülkemizde ‘Kızılay’ ve Sağlık Bakanlığı işbirliği içinde de yapılmakta.

MICROSOFT-teknoloji-haberleri-teknorex

Plazma İttifakının hedefi, plazma ile ilgili diğer girişimlerden farklı; doğrudan enfekte hastalara plazma transfüzyonu vermek yerine birlik poliklonal hiperimmün globulin (H-Ig) adı verilen bir tedavi yapmak istiyor.

Bu işlem, çoklu plazma bağışlarını bir araya getirerek etkisini artırıyor. Daha sonra antikorlar, araştırmacıların virüsü tedavi edebilecek bir ilaç oluşturmak için kullanmaya çalışacakları sıvı bir forma konsantre edilir. COVID-19 hastalarını tedavi etmek için onaylanmadan önce tedavinin klinik çalışmalardan geçmesi gerekecektir.

Microsoft Plazma Bot tam olarak ne yapıyor?

Microsoft’un web, sosyal ve arama kanalları aracılığıyla kullanıma sunmayı beklediğini söylediği CoVIg-19 Plazma Bot‘un amacı ise şu: kişilerin aldıkları ilaçlar, alerjiler ve diğerleri de dahil olmak üzere plazma bağışında bulunup bulunamayacağını görmek için kişinin tıbbi durumuyla alakalı bir dizi soru soruyor.

Uygun oldukları takdirde, kullanıcılar ittifaka göre, yaklaşık bir saat süren plazmalarını nerede bağışlayacakları hakkında bilgi alıyor.

Microsoft’a ek olarak birlik, Biotest, BPL, LFB, Octapharma, CSL Behring ve Takeda‘yı da kapsamakta. Bu arada Bill ve Melinda Gates Vakfı da projenin danışmanı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Uzaktan Eğitime Yeni Formül!

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının,...

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.