Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriMicrosoft Yapay Zeka Kullanacağı Alanlarda Çalışan İnsanların İşlerine Son Veriyor!

Microsoft Yapay Zeka Kullanacağı Alanlarda Çalışan İnsanların İşlerine Son Veriyor!

Microsoft, Microsoft News ve MSN kuruluşlarında düzinelerce gazeteci ve editör çalışanını işten çıkarma kararı aldı. MSN.com, Microsoft Edge tarayıcısı ve Microsoft News gibi uygulamaların içeriklerini oluşturan gazeteci ve editörlerin işlerini kademeli olarak yapay zekaya devredecek.

Yapay zekanın görev alacağı bölüm özellikle SANE (arama, reklam, haber, edge) diye adlandırılan birimleri olacak.

Firma adına yapılan açıklamada, her ne kadar pandemi nedeniyle reklam gelirlerinde düşüşler yaşanıyor olmasına rağmen bu işten çıkarmaların doğrudan covid-19 pandemisinin sonucunun olmadığı ifade edildi. Bu politikayla başka alanlara daha fazla yatırım yapabileceklerini ifade eden firma bunun doğal bir süreç olduğunu savunuyor.

ABD VE İNGİLTERE’DE İŞTEN ÇIKARMALAR OLUYOR

İşten çıkarmalarla ilgili haberleri ilk olarak Business Insider duyurdu ve ABD’de yaklaşık 50 işin etkilendiğini söyledi. Ayrıca The Guardian’ın haberine göre Microsoft’un yapay zekaya geçiş ve insanları istihdam etmeyi bırakmaya karar vermesinden sonra İngiltere’de de 27 civarında çalışan işten çıkarıldı.

25 yıldan fazla bir süredir haber dünyasının içinde bulunan Microsoft bünyesinde dünyanın 50 lokasyonunda 800’den fazla editör çalışmaktaydı.

Microsoft, son aylarda Microsoft News çalışmaları için için yavaş yavaş yapay zekaya doğru ilerliyor ayrıca yayıncıları ve gazetecileri de yapay zekadan yararlanmaya teşvik ediyor. 

Söz konusu politika gereği ilerleyen yıllarda insan istihdamının olabilecek en az seviyeye çekileceği tahmin ediliyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER