Ana SayfaOyunBilgisayar OyunuMicrosoft'un Solitaire Oyunu Bugün 30 Yaşında!

Microsoft’un Solitaire Oyunu Bugün 30 Yaşında!

Microsoft’un Solitaire oyunu bugün 30 yaşında. Microsoft’un bildirimine göre, dünyada aylık 35 milyon kişi hala Solitaire oynuyor.

Solitaire ilk olarak 1990’da Windows 3.0’ın bir parçası olarak eklendi ve kullanıcılara nasıl bir fare kullanılacağını öğretmek amacıyla sunuldu. Sanal kartları alıp yerine bırakmak, bugün hala işletim sisteminin birçok yerinde kullandığımız Windows’ta sürükle ve bırak işleminin temelleri gösterdi.

Başlangıçta Windows Solitaire olarak bilinen Microsoft Solitaire, yirmi yılı aşkın bir süredir Windows’un her sürümünde gönderildiği için dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri oldu. Bu da bir milyardan fazla PC de olduğunu ve 2012’de Windows 8‘in piyasaya sürülmesiyle Windows’un özel bir parçası olmayı bıraktığı anlamına geliyor.

Teknorex’i Google News’te takip et!

Oyunu ilk olarak Microsoft stajyeri Wes Cherry programladı. Piksel sanat ve Mac GUI öncüsü Susan Kare orijinal kart destesini tasarladı ve sisteme ekledi. Cherry başlangıçta patronları ve iş arkadaşlarını kandırmak için tasarlanmış sahte bir elektronik tabloyla Windows Solitaire’a bir “patron modu” programladı . Microsoft, Cherry’yi piyasaya sürülmeden önce patron modunu oyundan tekrar kaldırdı.

Solitaire‘in geniş çekiciliği sayesinde bugün hala milyonlarca kişi tarafından aktif olarak dünya çapında oynanmaya devam ediyor. Geçen yıl Dünya Video Oyunu Onur Listesi‘ne girmeyi başardı. Microsoft oyunu 65 dile yerelleştirdi ve 200’den fazla pazara sunuldu. Microsoft Solitaire, ilk büyük güncellemesini 2012 yılında geri aldı ve Windows 8’den bağımsız olan uygulamaya güncelleme ile birlikte beş yeni oyun modu, günlük zorluklar, rekabetçi etkinlikler, Xbox Live entegrasyonu ve hatta bir zorluk seçme özelliklerine sahip oldu.

Bağımsız uygulama hali Solitaire’in 2015 yılında Windows 10’un bir parçası olarak geri dönmesine sebep oldu. Ayrıca şimdi tüm işletim sistemlerinde kullanılabilir durumda. Microsoft Solitaire artık Windows, iOS, Android ve hatta web üzerinden kullanılabiliyor.

Teknoloji haberleri ve gündemden haberdar olmak için Teknorex‘i takip etmeye devam edin.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER