Ana Sayfa Bilim Mikroskop Yazdırmak Mümkün!

Mikroskop Yazdırmak Mümkün!

Bilim dediğin kamuya açık ve erişilebilir olmadıktan sonra neye yarar değil mi sevgili okur?


Bilimi ve kaynakları herkese erişilebilir kılmak amacıyla 17 Euro’dan daha düşük bir fiyata mikroskop olabilir mi sorusuna cevap arayan araştırmacılar soruya, 3D yazıcılardan buldular. Evet! 3D yazıcıdan yazdırılabilir bir laboratuvar mikroskobu geliştirildi. 
3D baskı, acil durum ekipmanlarını hızlı ve düşük maliyetle sağlayarak sağlık sisteminde de giderek daha önemli bir rol oynamaktadır.

Birleşik Krallık’taki Bath Üniversitesi’nde mühendisler tarafından geliştirilen mikroskop sayesinde, herkes yakında bilimsel araştırmacı olarak hipotezlerini yapabilecektir. 
3D olarak basılan ve sadece 17 Euro karşılığında satılan bir mikroskop fikriyle yola çıkan ekip bunu başardı. Pandemi süresince de bu sistemi seri üretime geçirerek sağlık personellerine büyük destek sağladı.

Tam otomatik, yüz nanometrelik nesneleri , grip benzeri bir virüsün boyutunu gözlemlemenizi sağlayacak olan OpenFlexure olarak adlandırılan cihaz, sezgisel bir yazılım arayüzü ve basitleştirilmiş hizalama prosedürleri ile kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Adamlar yapıyor dediğimiz bir gün daha. İnsan hayret ediyor, neden diyor. Bizim mühendislerimiz (büyük kısmı kenara atalım) youtube videosu izleyip elektronik sigarasını tüttürürken ya da gün geçirmek için raporlar hazırlarken neden Allahım diyor. Çok mu şey istiyoruz diyor. Fakat sevgili okur bir gün de geçmiyor ki imrenmediğimiz gün olsun. Neyse güneş batmayan imparatorluk Sussex dedikoduları dışında da adından söz ettirmeye devam ediyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Heyecanla Beklenen POCO M3 için Erken Satış Fırsatı

Yeni eğlence canavarı POCO M3, N11 iş birliği ile Türkiye’de erken alım fırsatıyla satışa çıktı. Sadece 25, 26 ve 27 Ocak’a özel...

Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi Fırtına gibi Başladı!

League of Şampiyonluk Ligi 2020 Kış Mevsimi heyecanı 23 Ocak Cumartesi günü başladı. 9 haftalık Kış Mevsimi maratonunun açılış...

The Witcher: Blood Origin’in Kadrosu Şekillenmeye Başlıyor

Netflix, dizide Éile karakterine hayat verecek kişinin Jodie Turner-Smith olduğunu duyurdu.Tıpkı bir tanrıçanın...

Instagram Hesap Yönetimini Kolaylaştırıyor

Instagram, işletme ve içerik üreticisi hesapları için Profesyonel Pano’nun kullanıma sunulduğunu açıkladı. Profesyonel Pano performans ölçümü, profesyonel araçları keşfetme ve kullanma ve...

OPPO’dan Sömestr Tatilinde Gençleri Sevindirecek Hediyeler

Günümüzde genç kuşağın en büyük ilgi alanlarından biri hiç şüphesiz ki teknoloji. Genç kullanıcılar son teknolojiye sahip akıllı telefon ve akıllı ürünleri...