Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriMobil Uygulama Kullanımı 2020 Yılının İkinci Çeyreğinde % 40 Büyüdü

Mobil Uygulama Kullanımı 2020 Yılının İkinci Çeyreğinde % 40 Büyüdü

Mobil uygulama kullanımının dünya çapında COVID-19 salgınının zirvesinde önemli ölçüde arttığı bildiriliyor. Salgın nedeniyle insanların büyük ölçüde kapalı kalmasıyla, mobil uygulamalarda harcanan zaman, 2020 yılının ikinci çeyreğinde yıllık % 40 oranında artış gösterdi.

Hindistan en büyük artışı gördü, insanlar ikinci çeyrekte mobil uygulamalarda% 35, 4. çeyrekte ise daha da fazla zaman harcadı. Bu arada İtalya, Endonezya ve ABD sırasıyla % 30, % 25 ve % 15 artış gösterdi. Raporda, “Kullanımdaki bu önemli artış, dünya çapında koronavirüs pandemisinin yayılmasıyla mücadele için alınan sosyal uzaklaşma ve kilitlenme önlemleri tarafından desteklendi” diyordu.

2020 yılının 2. çeyreği, mobil uygulama eko sistemi üzerinden tüketici harcamaları için tarihin en büyük çeyreğiydi. Rapora göre, iOS’ta tüketici harcaması geçen yılın aynı dönemine göre % 15 artışla 2020 yılının ikinci çeyreğinde 17 milyar dolara, Google Play’de % 25 artışla 10 milyar dolara yükseldi. Oyun dışı uygulamalar, büyük ölçüde uygulama içi abonelikler nedeniyle iOS’ta tüketici harcamalarının % 35’ini ve Google Play’de % 15’ini oluşturuyordu. ABD ve Çin, bu dönemde iOS’ta tüketici harcamalarına en fazla katkıda bulunan ülkeler olarak kayıtlara geçti.

TikTok, hem indirmeler hem de tüketici harcamaları açısından bu dönemde bir numaralı uygulama oldu. Genel olarak, çeyrek boyunca Google Play indirmeleri yıllık % 10 artışla 25 milyara ulaştı. App Store indirme işlemleri ise geçen yılın aynı dönemine göre % 20 oranında artarak 10 milyar dolara ulaştı. Oyun dışı uygulamalar Google Play’deki tüm indirmelerin % 55’ini oluşturdu. İOS’ta rakam% 70’ten biraz daha yüksekti.

Google Play’de, en fazla indirme sayısı Hindistan ve Brezilya’dan geldi. Hindistan’ın yanı sıra, Brezilya ve Endonezya çeyrek boyunca platformun en büyük büyüme faktörlerinden biriydi. Bu arada, iOS’ta ABD ve Çin, indirmelerle en büyük iki pazar olurken, ABD ve Suudi Arabistan çeyrekte büyümenin ana itici güçleriydi.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER