Ana Sayfa Gündem Mobil Uygulama Üzerinden Haber Takibinde Gözle Görülür Artış

Mobil Uygulama Üzerinden Haber Takibinde Gözle Görülür Artış

Mobil Haber uygulamaları 2020’de çok yüksek bir büyüme görüyor: Haber tüketimindeki artış, küresel pandemi sürecinde yeni bir trendin sinyallerini veriyor. İnsanlar haber kuruluşlarıyla olan ilişkilerini değiştiriyor.

Haber uygulamalarının oturumları, Ocak-Nisan 2020 arasındaki süreçte %59 artış gösterdi. Mayıs ayındaki haber uygulaması kullanımı COVID öncesi seviyelerden daha yüksek ve bu da medya tüketiminde bir değişimi gösteriyor.

İstanbul, 08 Temmuz 2020 — 2020’nin ilk yarısında tüketiciler, COVID-19 hakkındaki en son haberleri almak için haber kuruluşlarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duydular. Uygulama pazarlama platformu Adjust‘ın son verilerine göre tüketiciler haberler için telefonlarını gün geçtikçe daha çok kullanıyorlar ve bu da en beğendikleri medya uygulamalarını uzun bir süre daha kullanmaya devam edeceklerini gösteriyor.

Veriler, haber uygulamalarının günlük kurulumlarının Ocak-Nisan 2020 arasında %37 oranında arttığını gösteriyor. Kurulum sayısı, Mart’ta zirveye ulaştı ve sonrasında Mayıs’ta COVID öncesi seviyelere geri döndü. Günlük oturumlar ise Ocak ve Nisan ayları arasında %59 oranıyla büyük bir artış gösterdi.

Gün geçtikçe daha çok insan geleneksel medya araçları yerine telefonlarındaki uygulamaları tercih ediyor.

Oturumlar Nisan ayında zirveye çıktı ve ertesi ay sadece %13 oranında azaldı. Oturum sayıları ise hala 2019’dan, hatta 2020’nin ilk aylarından daha yüksek seyrediyor. Gün geçtikçe daha çok insan geleneksel medya araçları yerine telefonlarındaki uygulamaları tercih ediyor ve bu da kullanıcıların medyayı nasıl tükettiklerine dair bir değişime işaret ediyor.

Tüketiciler bu belirsizlik sürecinde haber kuruluşlarına daha çok ihtiyaç duydular ve küresel salgın etkisini gösterdikçe medyanın insanları bilgilendirmedeki temel rolü daha da belirginleşti,” diyor Adjust’ın CTO’su ve kurucu ortağı Paul H. Müller. “Verilerimize göre mobil uygulamalar, haber tüketimindeki bu artışın önemli bir parçası oldu ve bu uygulamalar uzun vadede insanların haber kuruluşlarıyla olan ilişkilerini değiştirme potansiyeline sahipler.

Ayrıca bu veriler, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler karantina kararlarıyla ve devamlı değişen düzenlemelerle çalkalanırken, bölgesel trendlere de ışık tutuyor:

  • ABD, haber uygulaması kullanımında en hızlı artışlardan birini gördü: günlük kurulumlar %53 artarken günlük oturumlar Ocak ve Nisan arasında %104 arttı. Günlük kullanımlar Nisan ve Mayıs arasında %8 düşüş gösterse de, bu durum kullanıcıların çoğunun uygulamaları kullanmaya devam ettiğini gösteriyor.
  • EMEA bölgesinde günlük oturumlar Ocak-Nisan 2020 arasında %69 arttı. Bölgede karantina tedbirlerinin uygulanmaya başlandığı Mart ayında ise oturumlar en yüksek seviyesine ulaştı. Günlük oturumlarda özellikle Almanya %75 ve Fransa %71 ile büyük artışlar gördü.
  • Asya’da ise, Japonya’nın oranları dünyanın geri kalanıyla benzer bir gelişim izledi. Ocak ve Nisan arasında kurulumlar %23, oturumlar %44 artarken, Nisan ve Mayıs arasında oturumlar %11 azaldı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Kendimi İnternetten Nasıl Kaldıracağım? Google’dan Silinmek

Kişisel veri konusunun en çok konuşulduğu bu dönemde, kendimize ait herhangi bir bilgi ya da fotoğrafı arama motorlarındaki kayıtlardan sildirebilir miyiz? Bu...

WhatsApp’tan Türkiye’deki Kullancılara Özel Bilgilendirme

WhatsApp bu sabah Türkiye’deki kullanıcılarının uygulama ekranlarında özel bir duyuru yayınlayarak, Hizmet Politikası ve Gizlilik Kuralları ile ilgili doğruları tekrar hatırlattı. Şirket...

İşimiz Gücümüz Whatsapp! Herkes Whatsapp’ı Konuşuyor

Son birkaç yıldır kişisel verilerin korunması, regülasyonlarla birlikte iş dünyasının gündemini meşgul eden önemli konular arasındaydı. Konu, tüketicinin gündemine ise mesajlaşma uygulamasının...

Xiaomi Türkiye’den Trump Yasaklarına İlişkin Açıklama

Xiaomi ile birlikte 10 şirket daha Huawei’nin yasaklandığı gibi ABD’de yasaklı konuma getirilmişti. Bu yasak dolayısıyla Xiaomi Türkiye’den basın açıklaması yapıldı.

Öğrencilerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Okul Müdürü 27 Milyon Tl Para Cezasına Çarptırıldı

ABD’de öğrencilerin telefonlarına el koyarak çıplak fotoğrafları indiren ve internette satışa çıkaran okul müdürü, 3,6 milyon dolar (26 milyon TL) para cezasına...