Ana SayfaBilimNadiren Rastlanan "Gece Parıldayan" Bulutların Muhteşem Görüntüsü

Nadiren Rastlanan “Gece Parıldayan” Bulutların Muhteşem Görüntüsü

Gökbilimci Ollie Taylor tarafından yakalanan ‘gece parlayan’ bulutlar, 22 Haziran’ın başlarında İngiltere, Dorset’teki Knowlton Kilisesi üzerinde kaydedildi.

ESA Ollie Taylor

Gece bulutları ya da gece parlayan bulutlar, kutup bulutlarının çok daha parlak ve her tarafa yayılan yırtık pırtık uçlu bulutumsu olaylardır. Bir yaz fenomeni olan bu bulutlar su buzunun içindeki kristallerden oluşmaktadırlar.

Bilimsel adıyla Notrilucent, genelde yaz aylarında ve sadece güneş ufkun altındayken gözlemlenirler.

02:00 – 02:50 arasında, yukarıda gördüğünüz sahneyi çekmeye başlayan Taylor o anları, “Gece mükemmeldi, akşam saatleri bulutları zaten karşıladı. Daha önce İngiltere’nin güneyinde gördüğümden daha iyi bir ortam oluşmuştu.” diyerek, çalışma anını açıkladı ve ekledi, “Elektirik mavisi, puslu manzara ve Kilisenin ürkütücü formu bunu tamamladı.”

Gece Parıldayan Bulutlar Nasıl Oluşurlar?

Bulutlar tipik olarak, alt asmosferin ısındığı ilkbahar ve yaz aylarında oluşurlar. Atmosferik sirkülasyon havayı yukarı doğru iter, daha sonra genişleyen hava yayılıp soğumaya başlar. Su buharı bulutlarda sıkışır, buz kristallerine dönüşür ve meteorik toz oluşturulur.

Elektrik mavisi ve şerit çizgileriyle ortaya çıkan bulutlar, kuzey ve güney yarımkürelerde 45 ve 80 derecelik enlemlerde görülmektedir.

Kaynak: ESA

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER