Ana SayfaUzay TeknolojileriNASA, Hubble Uzay Teleskobunun Kapandığını Söyledi

NASA, Hubble Uzay Teleskobunun Kapandığını Söyledi

NASA, uzayı, gök cisimlerini ve uzak galaksileri daha iyi görebilmek için ünlü Hubble Uzay Teleskobu’nu 1990’da faaliyete almıştı. Adını ünlü Amerikalı astronom Edwin P. Hubble’dan alan teleskop, son 30 yıldır hiç durmadan çalışıyordu. Ancak NASA’nın son duyurularına göre, Hubble teleskobu bilgisayar sistemindeki teknik bir arıza nedeniyle son birkaç gündür çalışmıyor.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Hubble Teleskobu’nun geçen hafta “yükleme bilgisayarıyla ilgili bir sorun” nedeniyle çalışmayı durdurduğunu duyurdu. Teleskoptaki çeşitli bilim aletlerini kontrol ve koordine etmekte görevini üstlenen bilgisayar 13 Haziran’da çalışmayı durdurdu. 14 Haziran’da gerçekleştirilen bilgisayarı yeniden başlatma girişimi ise 14 başarısız oldu.

NASA’daki operasyon ekibi, başlangıçta kaynak sorununun küçültücü bir bilgisayar bellek modülüyle ilgili olduğunu düşünüyordu. Ancak, bir yedekleme modülüne geçme denemesi de arızalanan bilgisayarı yeniden başlatmaya yardımcı olmadı.

Sonrasında operasyon ekibi, Hubble Teleskobu’nu tekrar çevrimiçi duruma getirmek için Perşembe günü her iki bellek modülünü de başlatmak için başka bir girişimde bulundu. Bu sefer de yük bilgisayarı işlemleri başlatmadığı için ekip başarısız oldu.

NASA, yük bilgisayarının 1980’lerde inşa edilmiş bir NASA Standart Uzay Aracı Bilgisayarı-1 (NSSC-1) sistemi olduğunu belirtti. Bu bilgisayara ait bileşenler, 2009’daki bakım çalışması sırasında değiştirilmişti. Dolayısıyla, operasyon ekibi için faydalı yük bilgisayarını tekrar çevrimiçi duruma getirmek gerçekten zor olacak.

Yine de NASA, ekibin sorunu çözmek ve sorunu daha fazla izole etmek için çalışmaya devam ettiğini belirtti. Dolayısıyla, Hubble Teleskobu’nun önümüzdeki günlerde tekrar çevrimiçi olmasını bekleyebiliriz.

Bu arada Hubble Teleskobu her gün bir fotoğraf çekiyor. Siz de doğum gününüzde hangi fotoğrafı çektiğini görmek isterseniz bu bağlantıyı tıklayın.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER