Ana Sayfa Bilim NASA : İki Asteroid Çok Yakın

NASA : İki Asteroid Çok Yakın

NASA’nın otomatik asteroit takip sistemi Çarşamba günü Dünya’ya yaklaşması beklenen iki asteroit tespit etti. Yakın Dünya Nesne Araştırmaları Merkezi (CNEOS) tarafından toplanan verilere göre, yaklaşan asteroitlerin Dünya’nın yolunu kesen doğal yörüngeleri var.

15 Nisan 2020 tarihinde Dünya’ya ilk yaklaşak olan asteroid 2020 FX3 olarak adlandırıldı. CNEOS’un veritabanında belirtildiği gibi, bu asteroidin yaklaşık çapı 90metre.(Amerikada ki Özgürlük Heykeli gibi boyuta sahip demek)

2020 FX3 şu anda Dünya’ya doğru uzayda saatte ortalama 23.000 mil hızla seyir halinde.

Diğer asteroid ise 2020 GH2 olarak adlandırıldı.2020 FX3 asteroidine göre daha küçük kalan bu asteroidin boyutu ise 29metre. Güneş Sistemi üzerinden saatte 19.000 milin üzerinde ortalama bir hızla hareket halinde.

NASA’ya göre, 2020 FX3 ve 2020 GH2, Apollo asteroid olarak sınıflandırılmıştır. Apollo asteroid kısacası, iki uzay kayasının Güneş’in etrafında dolaşırken Dünya’nın yolundan geçecek doğal yörüngelere sahip demektir.

Apollo asteroitler, gezegene doğrudan çarpışma kabiliyetleri nedeniyle en tehlikeli türlerden biridir. 2020 FX3 Dünya’ya çarparsa, büyüklüğüne ve potansiyel etki hızına bağlı olarak, asteroitin zemin patlamasından kaynaklanan patlama, kasaba gibi nispeten geniş bir alanı yok edecek kadar güçlü demektir.

2020 GH2, Dünya atmosferinden geçmek için çok küçük olduğu için büyük olasılıkla bir olaya neden olmaz. Bunun yerine, bu asteroit muhtemelen gökyüzünde yanacak ve birden fazla atom bombasına eşdeğer güçlü bir hava patlamasına neden olacaktır.

CNEOS’a göre, 2020 FX3’ün yaklaşan Dünya’ya yakın geçeceği zaman 15 Nisan’da saat 08:02’de(Türkiye saatine göre

) gerçekleşecek. Bu süre zarfında, asteroit Dünya’ya 0.03612 astronomik birimden veya kabaca 3.4 milyon mil uzakta olacak.

2020 GH2’ye gelince, bu asteroit 15 Nisan’da 07:45 de(Türkiye saati göre) 0.00240 astronomik birimden veya yaklaşık 223.000 mil uzakta gezegeni geçecek.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Schneider Electric’ten Türk Girişimcilere “Solar Impulse Efficient Solution” Sertifikasyon Programına Başvuru Çağrısı!

Schneider Electric, İnovasyon Zirvesi kapsamında, enerji verimliliği alanında yenilikçi ürün ve çözüm geliştiren, global pazarlara açılmayı ve girişim sermayelerine erişmeyi hedefleyen Türk...

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...