Ana Sayfa Bilim NASA: İlk İnsanlı Mars Yolculuğu 2 Yıl Sürebilir

NASA: İlk İnsanlı Mars Yolculuğu 2 Yıl Sürebilir

“Tercih ettiğimiz fırlatma penceremiz mürettebata Mars yüzeyinde yaklaşık 30 gün verecek, bu da başka bir dünyada yaşam aramak için yeterli bir zaman…” dedi.

Mars’taki insan keşfinin ufukta olduğunu vurgulayan NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, ajansın Mars’a ilk gidiş-dönüş yolculuğunu, ekibin Mars yüzeyinde yaklaşık bir ay geçirebileceği ve tüm bu yolculuğun yaklaşık iki yıl süreceğini planladığını söyledi.

Mars |  Resim kredisi: Pixabay

ABD uzay ajansı, insanları 2030’ların başında Mars’a göndermek istiyor.

NASA, astronotları ve diğer görev riskleri için radyasyona maruz kalmayı sınırlandırırken Kızıl Gezegene daha hızlı bir yolculuk sağlamak için gelişmiş tahrik sistemleri kullanacağını söyledi.

“Tercih ettiğimiz fırlatma penceremiz mürettebata Mars yüzeyinde yaklaşık 30 gün verecek, bu da başka bir dünyada yaşam aramak için yeterli bir zaman” dedi.

“Diğer seçenekler, bir mürettebatın bir yıldan fazla bir süre, Dünya’dan üç yıl kadar uzakta olmasını gerektirebilir, ancak bunu sürdürmek için fon, teknoloji, sarf malzemeleri ve yeteneklere sahip olmamız uzun zaman alacaktır.” dedi Bridenstine.

NASA, Artemis programı kapsamında 2024 yılına kadar insanları Ay’a döndürmeyi planlıyor.

NASA Yöneticisi, “Artemis programı bize evimize daha yakın başka bir dünyada yaşama deneyimini verecek.” dedi.

“Ay ve çevresindeki Artemis misyonları, bir sonraki dev adımımızı atmamıza yardımcı olurken, Azim gezgini gibi robotlar ilk insan kaşiflerimizin Mars’a yol almasını sağladı.”

NASA, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan Azim Mars gezgini için 30 Temmuz’u hedefliyor.

Ayrıca şu haberlerimize de göz atabilirsiniz:

Kaynak: Timesnow News

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,930TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

ABD Adalet Bakanlığı Kripto Paraların Devlet Güvenliği İçin Büyük Bir Tehdit Olduğunu Açıkladı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine...

Binance Türkiye’ye Giriyor: Binance TR Kripto Para Borsası

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsasını bünyesinde barındıran küresel blokzinciri şirketi Binance, Trbinance.com’un lansmanı ile Türkiye pazarına adım atıyor....

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenen Prime Day, Amazon Türkiye Tarihindeki En Büyük Alışveriş Etkinliği Oldu

Türkiye'de gerçekleşen ilk Prime Day süresince en popüler ürünler; SanDisk 480GB SSD Plus Disk, HP 15-dw2027nt Dizüstü Bilgisayar ve Familia Plus Kağıt Havlu oldu.

Türkiye’nin Dijital Geleceğinin Güvencesi Yeni Yatırımlar ve Becerilerin Geliştirilmesi

Cisco'nun ev sahipliği yaptığı sektörel buluşmada, ağ altyapısını geliştirmenin ve dijital yetkinlik eğitimlerini artırmanın, Türkiye'nin dijital yol haritasını hızlandırmadaki önemi vurgulandı

İstanbul Havalimanı ‘Sıfır Atık’ Belgesini Aldı

İGA'nın çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını titizlikle uyguladığı İstanbul Havalimanı, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından...