Ana SayfaBilimNASA: İlk İnsanlı Mars Yolculuğu 2 Yıl Sürebilir

NASA: İlk İnsanlı Mars Yolculuğu 2 Yıl Sürebilir

“Tercih ettiğimiz fırlatma penceremiz mürettebata Mars yüzeyinde yaklaşık 30 gün verecek, bu da başka bir dünyada yaşam aramak için yeterli bir zaman…” dedi.

Mars’taki insan keşfinin ufukta olduğunu vurgulayan NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, ajansın Mars’a ilk gidiş-dönüş yolculuğunu, ekibin Mars yüzeyinde yaklaşık bir ay geçirebileceği ve tüm bu yolculuğun yaklaşık iki yıl süreceğini planladığını söyledi.

Mars |  Resim kredisi: Pixabay

ABD uzay ajansı, insanları 2030’ların başında Mars’a göndermek istiyor.

NASA, astronotları ve diğer görev riskleri için radyasyona maruz kalmayı sınırlandırırken Kızıl Gezegene daha hızlı bir yolculuk sağlamak için gelişmiş tahrik sistemleri kullanacağını söyledi.

“Tercih ettiğimiz fırlatma penceremiz mürettebata Mars yüzeyinde yaklaşık 30 gün verecek, bu da başka bir dünyada yaşam aramak için yeterli bir zaman” dedi.

“Diğer seçenekler, bir mürettebatın bir yıldan fazla bir süre, Dünya’dan üç yıl kadar uzakta olmasını gerektirebilir, ancak bunu sürdürmek için fon, teknoloji, sarf malzemeleri ve yeteneklere sahip olmamız uzun zaman alacaktır.” dedi Bridenstine.

NASA, Artemis programı kapsamında 2024 yılına kadar insanları Ay’a döndürmeyi planlıyor.

NASA Yöneticisi, “Artemis programı bize evimize daha yakın başka bir dünyada yaşama deneyimini verecek.” dedi.

“Ay ve çevresindeki Artemis misyonları, bir sonraki dev adımımızı atmamıza yardımcı olurken, Azim gezgini gibi robotlar ilk insan kaşiflerimizin Mars’a yol almasını sağladı.”

NASA, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan Azim Mars gezgini için 30 Temmuz’u hedefliyor.

Ayrıca şu haberlerimize de göz atabilirsiniz:

Kaynak: Timesnow News

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER