Ana Sayfa Bilim NASA - Jüpiter'in Europa İsimli Ay'ında Okyanuslar Yaşanabilir Olabilir

NASA – Jüpiter’in Europa İsimli Ay’ında Okyanuslar Yaşanabilir Olabilir

NASA tarafından geliştirilen yeni bir modele göre, Europa‘da okyanuslar yaşanabilir olabilir. Bu ay 3.100 km çapında ve Jüpiter’in etrafında dönen dördüncü en büyük aydır. Kendi Ay’ımızdan daha küçük olmasına rağmen, Europa Plüton‘dan daha büyük.

Voyager ve Galileo uzay aracı, Europa’dan dev ayın yüzeyinin altındaki geniş su depolarını gösteren görüntüler ve veriler ortaya çıkardı. Bununla birlikte, bu dünya dışı okyanusların kimyasal yapısı belirsizliğini koruyor. Galileo misyonu sırasında toplanan bilgileri kullanarak NASA’nın Jet Propulsion Laboratory araştırmacıları, bu yabancı denizlerin altındaki koşulları simüle etti.

Jüpiter’in etrafında, Güneş’ten Dünya’dan beş kat daha hızlı yörüngede dönen Europa, hızlı bir bakışta donmuş bir dünyayı andırıyor. Bununla birlikte, donmuş yüzeyinin altında, dünyamızdaki okyanuslardan çok daha büyük okyanuslar olduğu söyleniyor.

Nasa “Çekirdek, silikat tabakası ve okyanusun kompozisyonunu ve fiziksel özelliklerini modelleyebildik. Farklı minerallerin farklı derinliklerde ve sıcaklıklarda su ve uçucu madde kaybettiğini görüyoruz ”dedi .

Ekip, Europa’nın kabuğundan kayıp bulmayı bekledikleri kütle miktarının, okyanusların kütlesi ile neredeyse aynı olduğunu ve buradaki suyun Europa’da bulunan minerallerden geldiğini düşündürdü.

Çalışma aynı zamanda diğer yıldızların yörüngesindeki gezegenlerin, mineral yataklarına açılan kimyasal ve fiziksel süreçlerle de su oluşturabileceğini öne sürmüş oldu.

İlk olarak 1610’da Galileo Galilei tarafından keşfedilen Europa, ilk olarak efsanevi gökbilimcinin gözetlediği Jüpiter’in dört büyük ayının en küçüğüdür. Dört asırdan uzun bir süre önce keşfinden bu yana, Europa daha harika hale geldi.

Bilim adamları, Europa’nın buz kabuğunun 15 ile 25 kilometre kalınlığında, 60 ile 150 kilometre derinliğinde olduğunu söylüyorlar.

NASA, 2023 ve 2025 yılları arasında Europa Clipper ile tekrar girişimde bulunmayı planlıyor.

Teknoloji haberleri ve gündemden haberdar olmak için Teknorex‘i takip etmeye devam edin.

Kaynak: TNW

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,988TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Microsoft Teams’de “Birlikte” Modu Nasıl Kullanılır? – Nereden Etkinleştirilir?

1. Her şeyden önce, tüm yeni özelliklere sahip olabilmeniz için Microsoft Teams'i en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Bunun için son güncellemeye buradan ulaşabilirsiniz.2....

Google Files, Dosyaları Gizlemek için Bir “Güvenli Klasör” Geliştirdi!

Haziran ayında Google'ın Dosyalar uygulaması için bir 'Güvenli Klasör' geliştirdiği tespit edildi. Özellik kullanıcılara sunulmadan önce, Güvenli klasörün artık...

Steve Jobs Tarafından İmzalanan Dergi Kapağı 16.000 Dolardan Fazla Satıldı

Apple'ın kuruluş yılı olan 1976’dan bu yana ikonik bir elektronik şirketi olduğunu hepimiz biliyoruz . Popülerliği çoğunlukla şirketin eksantrik ve devrimci kurucusu...

Snapchat, Videolara Müzik Eklemek için TikTok Tarzı Bir Özellik Başlatıyor

Snapchat, Çin'in menşeili TikTok ile rekabet etmek istiyor gibi görünüyor ve bu sonbaharda TikTok tarzı bir müzik özelliğini piyasaya sürmek için çalışıyor. Snap'e...

Yeniden Tasarlanan Xbox Mağazası, Xbox Series X Lansmanından Önce Geldi

Xbox Mağazası, bu yılın ilerleyen günlerinde Xbox Series X duyurusu öncesinde önemli bir tasarım revizyonu aldı. Pazartesi günü yapılan basın açıklamasında şirket,...