Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiNASA, Uyduları Arasındaki İletişimi Sağlaması İçin Blokzinciri Teknolojisini Araştırıyor

NASA, Uyduları Arasındaki İletişimi Sağlaması İçin Blokzinciri Teknolojisini Araştırıyor

Blokzincirinin faydaları keşfedildikçe her alanda kullanımı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Gün geçtikçe teknolojinin küresel adaptasyonu da artıyor. The Block tararından yayınlanan rapora göre Fortune 100 listesindeki şirketlerin 72’si blokzinciri teknolojisini uyguluyor ya da araştırmalarına devam ediyor. Blokzinciri teknolojisi, Çin’de çelik endüstrisinden Norveç’teki balık üretimine kadar birçok alanda kullanılarak piyasalara entegre hale getiriliyor. NASA gibi dev kurumlar da blokzinciri konusunda araştırmalar yapmaya devam ediyor.  Orbit Logic tarafından geliştirilen SCRAMBL adlı projesi, bir uydu düğümünden (node) diğerine veri aktarmanın en iyi yolunun belirlenmesi amacıyla NASA tarafından denenecek. 

Uzay iletişimini ve haritalamasını, Blokzinciri ile Yeniden Yapılandırma (SCRAMBL) ismindeki yeni proje ile deneyecek olan NASA, Small Business Technology Transfer Scheme programı dahilinde; uydular arası iletişimde kullanmak üzere seçilecek proje için, yaklaşık 124 bin dolar ödül finanse etti.

SCRAMBL’ın asıl amacı; uyduların kendi takımyıldızlarıyla ilgili edindiği verileri saklamak ve her bir uyduyla bu bilgileri paylaşmak.

Orbit Logic tarafından geliştirilen SCRAMBL adlı blokzinciri projesi, NASA tarafından ödüllendirilen 3. blokzinciri tabanlı proje olarak biliniyor.  Aynı zamanda, NASA’nın 2 yıl önce hava trafiği verilerinin gizliliğinin koruması için bir blokzinciri prototipi yayınladığı biliniyor. Ocak ayı itibarıyla ABD’deki her uçağın yerini gösteren “Automatic Dependent Surveillance-Broadcast” sisteminin piyasa sürülmesiyle, gizlilik ile ilgili endişeler gündem konusu haline geldi. NASA ise bu mahremiyet endişesini gidermek amacıyla yine blokzinciri tabanlı bir prototip çözümünü sundu.

Almanya federal düzenleyicileri de blokzinciri teknolojisi ile menkul kıymetleri dijitalleştirmeyi planlıyor. Bir diğer gelişmede ise Pekin yerel yönetimi “akıllı şehir altyapısı” projesi için Huawei Cloud Blockchain ile iş birliği yapmaya hazırlanıyordu. Amerikan çokuluslu kahvehaneler zinciri Starbucks‘tan geldi. Starbucks Corporation’ın müşterileri artık kahvelerini blokzinciri teknolojisi ile takip edebilecek. Benzer bir gelişme de Singapur’da yaşandı. Singapur Gıda Ajansı, yiyeceklerin ekilişinden satış noktasına kadar olan süreci izlemek amacıyla blokzinciri teknolojisini kullanacak.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER