Ana SayfaBilimNASA'nın 10 Yıllık Hızlandırılmış Güneş Videosuna Göz Atın!

NASA’nın 10 Yıllık Hızlandırılmış Güneş Videosuna Göz Atın!

NASA, çeşitli uydular ve teleskoplarla oldukça şaşırtıcı çalışmalar yapıyor. Birkaç ay önce, NASA’nın modern bir sanat eserine benzeyen bir Jüpiter’in resmini yayınladığını görmüştük. Şimdi, uzay organizasyonu Güneş’in yüzeyinde on yıldır faaliyet gösteren bir video yayınladı.

“A On Sun of Sun” başlıklı video 61 dakika uzunluğunda ve son on yılda Solar Dinamikler Gözlemevi (SDO) uzay aracı tarafından kaydedilen yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanılarak üretildi.

Video, güneşin 24 x 7 x 365 yanan ve parlayan yıldız atmosferinin en dış katmanı olan “Corona” yı gösterebildiği için oldukça havalı.

Bahsi geçen video 2 Haziran 2010’dan 1 Haziran 2020’ye kadar olan videolardan oluşuyor. İki tarih arasında her saatte bir çıtçıt içeriyor ve bu da toplam 87.000 çıtçıt yapıyor. Bu oldukça büyük bir sayı.

Ayrıca, video sırasında, birkaç güneş tutulması gözlemleniyor. Ek olarak bir kişinin kolayca özleyebileceği bir diğer ayrıntı ise, 5 Haziran 2012’de (12:24 işaretinde) gerçekleşen Venüs geçişi. Bu olay, 2117 yılına kadar bir daha olmayacak bir şey!

SDO her 0.75 saniyede bir 20 milyon gigabayt veri işgal eden ve 425 milyon fotoğraftan oluşan görüntüler yakalıyor!

İnsanlar çoktan uzaya yolculuk etmiş olsa da, güneşi her yeni günde görüyor olsak da, bize hala çok yabancı. Bu nedenle, bu video aynı zamanda Güneş’in davranışını ve güneş sistemi üzerindeki etkilerini anlamada da oldukça faydalı.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER