Ana SayfaİnternetDizi/FilmNetflix hikayesi: Başarıya giden yol

Netflix hikayesi: Başarıya giden yol

Film dizi yapımcılığı ve dağıtımı yapan Amerika kökenli kuruluş. 1997 yılında  Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Kaliforniya’da kuruldu.İngilizce İnternet anlamına gelen NET ve Amerika’da günlük konuşma dilinde FİLMler anlamına gelen FLİCKS kelimesinden üretildi.

Netflix’in ilk işi DVD satışı ve kiralamaktı . Şirketin kuruluşundan bir süre sonra Reed Hastings, posta yoluyla DVD kiralamaya odaklanmak üzere satışlarını durdurdu.2007’de Netflix, İnternet üzerinden film izleme olanağı sunarak iş yelpazesini büyüttü . 2010’da Kanada’ya açıldı ve zamanla işlerini büyütmeye devam etti. 2016 itibarıyla Netflix 190’dan fazla ülkede hizmet vermektedir.

Reed Hastings ve Marc Randolph

Netflix, 2013’te House of Cards adlı ilk dizisiyle içerik üretmeye de başladı. O zamandan günümüze film ve dizi üretimlerini hızla artırdı ve dünya çapında popüler olan çokça içeriği hayatımıza dahil ettiler . Şirket 2016’da 126 orijinal dizi ve film yayınladı. Ocak 2019 itibarıyla Netflix dünya çapında 158 milyon, Türkiye’de ise 1,5 milyondan fazla ücretli abonesi ile başarılı şekilde içerik üretmeye devam etmektedir.Eylül 2019 itibarıyla Netflix Türkiye’de izlenilebilir 2300’den fazla film ve 1200’den fazla dizi bulunmaktadır.

2020 yılında Türkiye’de 1 aylık ücretsiz abonelik kampanyası aynı kullanıcıların sürekli hesap açması nedeniyle kaldırılmıştır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER