Ana SayfaİnternetDizi/FilmNetflix ile Görüştük: Haberler Asparagas!

Netflix ile Görüştük: Haberler Asparagas!

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde Netflix ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Gazeteci Cüneyt Özdemir, Netflix‘in hükümet ile sansür konusunda restleştiğini iddia ederek Türkiye’de yasaklanma ihtimalinin bile olabileceğini öne sürmüştü. Bir diğer Gazeteci Fatih Altaylı ise köşe yazısında RTÜK’ün bir Netflix dizisini iptal ettiğini iddia etmişti. Bu gelişmeler de sosyal medyada gündem olurken, Teknorex ekibi olarak Netflix ile görüşerek bilgi aldık. Netflix yetkilisi haberlerin asparagas olduğunu belirterek, yakın zamanda ayrıntılı açıklama yapacaklarını paylaştı.

Tartışmalar AŞK 101 Dizisi ile mi Başladı?

İddialara göre Netflix Türkiye için hazırlanan Aşk 101 dizisindeki Osman adlı karakterin eşcinsel bir birey olarak kurgulandığı ancak daha sonra senaryonun değiştirilmişti. Netflix dizinin fragmanını LGBT sembolü olan gökkuşağı emojisi ile paylaşınca bazı kesimler de tepki göstermişti. Üst düzey bir RTÜK yetkilisi de Netflix ile görüşmeler sonucu karakterin değiştirildiğini, “Sıkıntı giderilmiştir” sözleriyle açıklamıştı.

“Dünyada Netflix’i yasaklayan ilk ve tek ülke Türkiye mi olacak?”

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Twitter hesabından yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü. Özdemir, “Ak Partinin eşcinsellik sansürüne Netflix rest çekti. Türkiye’de dizi çekimlerini durdurdu. Sansürü kabul etmedi. Dünyada Netflix’i yasaklayan ilk ve tek ülke Türkiye mi olacak?” dedi. Özdemir, aynı zamanda bakanlık ile Netflix arasında pazarlıkların bile yaşandığını öne sürdü.

Fatih Altaylı: RTÜK Müdahalesiyle bir Netflix Projesi İptal Edildi!

Habertürk yazarı gazeteci Fatih Altaylı köşe yazısında: “Netflix’in çok ünlü ve en başarılı Türk dizilerinde imzası olan bir Türk senaristin yazdığı bir öyküyü beğenip, bunu çekmeye karar vermesiyle başlıyor her şey.Netflix, diziyi çekmek üzere bir Türk yapım şirketi ile taşeron olarak anlaşıyor. Türk oyunculardan oluşan bir cast hazırlanıyor.Ancak yasa gereği, Türkiye’de gerçekleştirilecek yabancı prodüksiyonlar için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiği için ilk bölüm senaryo bakanlığa yollanıyor. Gerekli izin veriliyor ancak araya pandemi süreci girdiği için çekimlere başlanamıyor. Ardından hayat yeni normale dönünce çekim için yeniden Bakanlıktan izin isteniyor. Bakanlık bir bölümün daha senaryosunu istiyor. İkinci bölümde diziye dahil olan bir gay karakter var ama bazılarının iddia ettiği gibi bir gay sevişme sahnesi falan yok dizide. Ardından Bakanlık görüşmek için Netflix yöneticilerini davet ediyor. Netflix başkan yardımcıları özel uçakla gelip Bakanlığa gidiyorlar. Bakanlıkta fazla bir sorun çıkmıyor. Ancak RTÜK “Bizimle de görüşmeniz gerek” diyor. Oysa RTÜK, kuruluş yasası itibarıyla bir ön denetim kuruluşu değil, böyle bir yetkisi yok. Sansür Kurulu değil. Buna rağmen Netflix yetkilileri RTÜK’le de görüşüyorlar.” iddialarını ortaya attı.

Altaylı: “RTÜK çok net konuşuyor. “Gay karakteri diziden çıkarın.” Yasaya ya da yasanın verdiği bir yetkiye dayanmayan ama yaptırım gücüne dayanan bir talep. Netflix oyuncularla ve senaristlerle görüşerek RTÜK’ün “emrini” iletiyor ve “çıkarıp çıkarmama” üzerine fikirlerini alıyor. Uzun tartışmalar sonunda “Çıkaralım” fikri oluşuyor. Çünkü ayların emeği, onlarca kişinin umudu, geliri buna bağlı. Ve çekimlere başlanması kararı alınıyor.Ancak çekimlerin başlayacağı gün, herkes sabahın köründe sette toplanmış, makyajlar yapılmış, replikler ezberlenmiş, set kurulmuşken Netflix’ten talimat geliyor. “Diziyi iptal ettik.” Yine de oyuncuların ve ekip çalışanlarının birkaç bölümlük ücretlerini ödeyeceğini de duyuruyor Netflix. Sadece bu diziden Türkiye’nin kaybı bölüm başı 3,5 milyon TL. 10 bölüm olsa 35 milyon TL civarı bir döviz girdisi uçup gidiyor. Türk dizilerine ve Türk yapımlarına bundan sonra giderek azalacak ilgiyi ve bu şirketlerin Türkiye’de artık yaptırmayacakları işleri de göz önüne alırsanız kayıp büyük.” diyerek köşe yazısını sonlandırdı.

İptal Ediliği İddia Edilen Dizi: Şimdiki Aklım Olsaydı

Başrollerinde Özge Özpirinçci ve Birkan Sokullu’nun yer aldığı ,yönetmen koltuğunda Çağan Irmak’ın olduğu “Şimdiki Aklım Olsaydı” dizisinin iptal edildiği iddia edilirken sebebinin ise senaryoda eşcinsel bir çiftin yer alması olarak gösteriliyor.

RTÜK Yetkilisinin İddiası: Netflix, RTÜK’ü pazarlama aracı olarak mı kullanıyor?

İsmini vermek istemeyen bir RTÜK yetkili ise konuyla ilgili olarak Netflix ile gerçekleştirilen toplantıdan da bahsederek: “Toplantı normal geçti. Ancak, Netflix “guerrilla marketing” uyguluyor herhalde. Şöyle bir olay oldu; Aşk 101 isimli dizi çekilirken, yani daha ilk bölümü yayına bile alınmamışken, RTÜK ile LGBT yüzünden çekişme haberleri yayıldı. RTÜK yayınlanmamış bir diziye karışmaz. Senaryoyu önceden de bilmiyor. Ama kimse bunu sorgulamadı. Herkes de beklenti oluştu. Sonra dizi yayınlandı ve baktık herhangi bir eşcinsel rol yok. Eskiden bazı şarkıcılar bunu yapardı “RTÜK tarafından yasaklanan klip” diye hiç yasaklanmamış klibi pazara sunarlardı. Şimdi Netflix aynı yola başvurmuş gözüküyor. Yani Netflix beklenti yaratarak film ve dizilerini pazarlamayı tercih ediyor. Şu anda belki masraf kısma, belki prodüksiyon ekibiyle anlaşmama gibi başka bir nedenle diziyi iptal etmiş olabilirler. Ama bunu böyle sunma yerine, RTÜK diyerek dikkati başka yere çekiyorlar.” diye konuştu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’dan Konuyla Alakalı Açıklama Geldi!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter hesabından “NetflixTurkey ne siyasi düzeyde AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile ne de resmi düzeyde İletişim Başkanlığı ile görüştü. Türkiye’den gitmeyi neden düşünsünler? Netflix’in daha derin iş birliği ile Türk kültürüne, sanatına dönük daha yüksek hassasiyet göstereceğine inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Netflix ile Görüştük!

Teknorex ekibi olarak Netflix ile görüştük. Netflix yetkilileri haberlerin asparagas olduğunu ve yakın zamanda ayrıntılı bir açıklama yapacaklarını belirtti.

Gelişmeleri detaylı olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER