Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriNissan Eski Başkanı Tokyo’dan Kaçmak İçin 500 Bin Dolarlık Bitcoin Ödedi!

Nissan Eski Başkanı Tokyo’dan Kaçmak İçin 500 Bin Dolarlık Bitcoin Ödedi!

Nissan eski başkanı Carlos Ghosn, bir takım işlenen mali suçlar nedeniyle Tokyo’da ev hapsinde kalıyordu. Ancak Ghosn, Japonya’dan özel bir jetle kaçmayı başardı. ABD’li savcıların tespitine göre Ghosn, Japonya’dan kaçmasına yardım eden kişilere ödemeyi Bitcoin ile yaptı.

Japonya, geçtiğimiz yıllarda Ghosn’a karşı mali suç işlediği gerekçesiyle büyük bir dava açtı. Davaya göre Ghosn, kişisel verilerini gizlemekten, kişisel çıkarlar güderek usulsüz anlaşmalar yapmaktan ve devlete yanlış bilgi vermekten suçlanıyordu. Bu iddialar arasında Ghosn’un 2011-2015 tarihleri arasında kazandığı 88 milyon doların yarısını gizlediği de vardı. İddiaların hepsini yalanlamasına rağmen suçlu bulunan Ghosn, Tokyo’da ev hapsine çarptırıldı.

İstanbul Aktarmalı Kaçtı!

Ghosn’un ev hapsi fazla sürmedi. Çünkü kendisi önce İstanbul’a daha sonra Lübnan’a kaçtı. ABD’li eski bir özel kuvvet olan Michael Taylor ve onun oğlu Peter Taylor, geçtiğimiz aylarda Carlos Ghosn’un Japonya’dan kaçmasına yardım ettiler. Bir enstrüman çantasına saklanan Ghosn, Japonya’da bindiği özel uçakla Türkiye’ye getirildi. Ghosn Türkiye’den ise Lübnan’a gitti.

ABD’deki savcılar Ghosn’un Taylor ailesiyle tam olarak nasıl bağlantı kurduğu anlayabilmek için uzun süredir çalışıyorlardı. ABD’deki savcıların tespitine göre Carlos Ghosn’un oğlu Anthony Ghosn’un Taylor ailesine bu kaçış için ödemeyi Bitcoin ile gerçekleştirdi. Savcılar, Ghosnların Taylor ailesine tam 500 bin dolarlık Bitcoin ödemesi yaptığını tespit ederek bağlantıyı çözmüş oldu.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER