Ana Sayfa Motorlu Taşıt Ocak-Ekim Döneminde Otomotiv Üretimi Yüzde 16 Azaldı

Ocak-Ekim Döneminde Otomotiv Üretimi Yüzde 16 Azaldı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, Ocak-Ekim döneminde otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 azalarak 1 milyon 4 bin 974 adet, otomobil üretimi yüzde 15 azalarak 671 bin 676 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 1 milyon 33 bin 485 adete ulaştı. Bu dönemde, ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 30 azalarak 720 bin 208 adet olarak gerçekleşti. 

Otomobil ihracatı yüzde 29 oranında azalarak 480 bin 702 adet olurken, ticari araç ihracatı yüzde 33 azaldı. Traktör ihracatı ise 2019 yılına göre yüzde 21 azalarak 10 bin 950 adet olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, otomotiv sektörü 20,4 milyar dolarlık ihracat yaparken, yüzde 14,8 pay ile ülkemiz ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korumayı sürdürdü.

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Son iki yılda yarı yarıya daralan iç pazar sebebiyle ertelenen talep, finansal koşullar nedeniyle araç alımının yatırım aracı haline dönüşmesi ve uygun faiz koşulları gibi etmenler Haziran’dan itibaren iç pazarın hızlıca toparlanmasını sağladı. Temmuz, Eylül ve Ekim aylarından tarihsel olarak en yüksek iç pazar rakamlarına ulaştık. İhracat açısından bakacak olursak, pandeminin ikinci dalgasıyla birlikte en önemli pazarımız olan AB pazarlarında bayilerin kapanma oranı yüzde 35 civarında. Bu durumun, kısa vadede binek araç satışlarında bir miktar düşüşe sebep olsa da ticari araç sınıfında normalleşmenin devam etmesini sağlayacağını öngörüyoruz. Kısa vadede sanayiimiz açısından olumsuz etkiler söz konusu olsa bile orta ve uzun vadede olumsuz bir etki beklemiyoruz” dedi.

2020 yılı Ocak-Ekim döneminde toplam üretim yüzde 16 ve otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 1 milyon 4 bin 974 adet, otomobil üretimi ise 671 bin 676 adet düzeyinde gerçekleşti.

2020 yılı Ocak-Ekim döneminde toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78 artarak 605 bin 390 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 73 oranında arttı ve 465 bin 31 adet olarak gerçekleşti.

Ticari araç grubunda, 2020 yılı Ocak-Ekim döneminde üretim yüzde 16 seviyesinde daralırken, ağır ticari araç grubunda yüzde 2, hafif ticari araç grubunda yüzde 17 oranında azaldı. 2019 yılı Ocak-Ekim dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 98, hafif ticari araç pazarı yüzde 100 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 87 arttı.

2020 yılı Ocak- Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 30 oranında, otomobil ihracatı yüzde 29 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 720 bin 208 adet, otomobil ihracatı ise 480 bin 702 adet düzeyinde gerçekleşti.

2020 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı Dolar bazında yüzde 21, Euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 azaldı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 20,4 Milyar $ olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 24 azalarak 7,3 Milyar $ seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 24 azalarak 6,4 Milyar € seviyesinde gerçekleşti.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

“Facebook İstanbul Topluluk Rehberi”, Küçük İşletme Önerileriyle Yeniden Yayınlandı

Facebook'un Türkiye'deki kültür-sanat topluluklarını desteklemek ve tanıtmak amacıyla geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Facebook İstanbul Topluluk Rehberi'nin "küçük işletme önerileri"ne yer veren yeni...

Anker PowerConf Bluetooth Hoparlör İnceleme Videomuz Yayında!

Bu videomuzda Anker'in Powerconf ürününü sizler için inceledik. Mikrofon kalitesi ile konferans, Skype ve Zoom görüşmelerinizi arşa çıkaracak cihaz her internet...

E-imza Son Çeyrekte Yüzde 6 Arttı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2020 yılı ikinci çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 4 milyon 339 bin 192'ye, mobil...

Siber Saldırganlar Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), Birleşmiş Milletler Bölgelerarası Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü (UNICRI) ve Trend Micro, mevcut ve olası yapay zeka (AI) tehditlerini ve...

Audi’den Otomotiv Plastikleri için Geri Dönüşüm Yöntemi

Audi, otomotiv üretiminde kullanılan karışık türdeki plastiklerin geri dönüşümü için pilot bir proje başlattı. Karlsruhe Institute for Technology (KIT) işbirliğiyle gerçekleştirilen projede kimyasal...