Ana SayfaBilimOrtaya Çıkışı Tesadüf Olan İcatlar

Ortaya Çıkışı Tesadüf Olan İcatlar

Günümüzde birçok eşya, alet ve teknolojik aleti hayatımızda bir arada kullanıyoruz. Artık teknolojik aletler de hayatımızın her yerinde. Ancak kullanırken zaman zaman kendimize “Acaba bu nasıl icat edildi?” ya da “Abi bir insan bunu nasıl düşünebilir harika icat!” dediğimiz olmuştur. Peki bu icatların tesadüfen bulunma ihtimaline ne diyorsunuz?

1. Mikrodalga Fırın

Elektronik Mühendisi Percy Spencer, mikrodalga yayan magnetronlar üzerine çalışıyordu. Çalışma esnasında pantolonunun cebindeki çikolataların eriğidini fark edince mikrodalga fırın ortaya çıktı. Aynı zamanda ikinci dünya savaşında radarlar için kullanılan teknoloji artık hayatımızda büyük bir yer tutuyor.

1970’li Yıllara Ait Bir Mikrodalga Fırın Reklamı

2. Spiral

Oyuncak olarak bildiğimiz spiral, dünyada 300 milyondan fazla satılmış. Donanmada Mühendis olarak çalışan Richard James, gemilerdeki hassas aletlerin yere düşmesini engellemek için çalışan yaylardan bir tanesi yere düşünce bu ortaya çıkıyor.

1970’lerde Oyuncaklarda Kullanılan Spiral Reklamı

3. Play-Doh

Kutol Products isimli bir şirket duvar kağıtlarını temizlemek amacıyla bir temizlik hamuru oluşturuyor. Ancak bu hamut çocuklar tarafından noel süslemeleri için kullanılınca bu hamur oyun hamuru haline dönüşüyor.

1970’lerde Play-Doh Oyun Hamuru Reklamı

4. Teflon

Roy Plunkett, 1938 yılında yeni bir tür kloroflorokarbon üzerine çalışıyordu. Soğutma odasındaki deney sırasında içi gazla dolu olması beklenen tenekenin boş olduğunu fark eden Plunkett, gazın kaybolarak teneke üzerinde kaygan ve yüksek erime derecesinde beyaz pullar oluştuğunu tespit etmiş. Bunun üzerine bu madde üzerine çalışmaya başlayarak geçmişte askeri ekipmanlar için de kullanılan, günümüzde de tavaların üzerinde kullanılan maddeyi keşfetmiştir.

5. Velcro (Cırt Cırt Bant)

George de Mestral, ava gittiği zaman köpeğinin kürküne ve kendi çorabına yapışan otları görünce bunları mikroskopta inceliyor. Bu incelemelerde kumaş ve kürke tutunan mink kanca benzeri çıkıntıları fark edip 1955 yılında Velcro patentini almıştır.

6. X-Ray

Alman Fizikçi Wilhelm Roentgen, katot ışınları deneyini yaparken deney odasında bulunnan floresan bir kartonun parladığını görmüştür. Roentgen, karton ile katot yayıcı arasına bir nesne yerleştirerek ışınların katı nesnelerin içinden geçebildiğini fark etmiş. Bu rasdasyon ışınları ile röntgeni keşfeden Roentgen, fizik alanında nobel ödülüne layık görülmüştür.

Roentgen’in Karısına Ait Olan İlk Röntgen Filmi

7. Sakkarin (Tatlandırıcı)

1879 yılında Constantin Fahlberg kömür katranı üzerine çalışmalar yapıyordu. Eve geldiğinde karısının yaptığı kurabiyelerin normalden daha tatlı olduğunu ve çalışmaları sonrasında ellerini yıkamadığını hatırlamıştır. Fahlberg’in çalışmaları sırasında eline bulaşan benzoik sülfinit nedeniyle yediği kurabiyeler daha tatlı hale gelmişti. Fahlberg, 1884 yılında sakkarinin patentini almıştır.

8. Patates Cipsi

George Crum, 1953 yılında New York’ta bir resturantta şef olarak çalışıyordu. Bir gün bir müşterisi kızarmış patateslerinin “hamur gibi ve tuzsuz” olduğunu öne sürdü. Buna sinirlenen Crum, patatesleri incecik doğrar ve kırılacak kıvama gelecek kadar kızartıp tuzlayarak gönderir. Müşteri patatesi çok beğenir ve bunun üzerine patates cips ortaya çıkar.

Kaynak: Ekşi Şeyler

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER