Ana SayfaİnternetOyunlarda Sürekli Gördüğümüz “AFK” Ne Demek?

Oyunlarda Sürekli Gördüğümüz “AFK” Ne Demek?

Oyun oynarken birinin sohbette “afk” yazdığını hemen hemen hepimiz görmüşüzdür. Peki bu ifade ne anlama geliyor gelin hep beraber bir göz atalım.

İngilizce bir ifade olan “afk” ‘nın açılımı şu şekildedir: Away from keyboard

“afk” kelimesi yukarıda yazmış olduğumuz “Away from keyboard” kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir kısaltmadır. Biz oyunlarımızda İngilizce bu kısaltmayı kullanmamıza rağmen Türkçesi “klavyeden uzak” anlamına gelmektedir.

Oyun oynarken takım arkadaşınız veya rakip oyunculardan biri “afk” yazdıysa onun bir süre hareketsiz kalacağını anlamamız gerekiyor. Mesaj attığımızda veya ona bir hamle yaptığınızda bir süre karşılık alamazsanız şaşırmayın.

“afk” ifadesi sadece oyunlarda mı kullanılıyor?

“afk” ifadesi ne kadar oyunlarda kullanılmaya başlandıysa bile kendisinin kullanım alanı burayla sınırlı kalmamıştır. Örneğin WhatsApp üzerinden biriyle konuşuyorsanız ve acele bir işiniz çıktıysa o kişiye direkt “afk” yazabilirsiniz. Mazaret bildirmek istemediğiniz zamanda çok kullanabileceğiniz bir ifadedir. Böylelikle karşıdaki kişi sizin müsait olmadığınızı anlayacaktır.

Özellikle “MMO” dediğimiz “Çok Oyunculu Çevrimiçi Oyun” modunda çok fazla kullanılan bir ifadedir. Bunun sebebi bu oyunları takım arkadaşlarınızla oynamanızdır. Siz bu ifadeyi kullandıktan sonra takım arkadaşlarınız oyunda aktif olmayacağınızı öğrenip buna göre hareket edecektir. Bu ifadeyi kullanmadan hareketsiz kalmanız hoş karşılanmaz fakat “afk” dedikten sonra hareketsiz kalan oyuncular kabul edilebilir bir davranış yapmış olurlar.

“afk” kullanımına bir örnek

A Oyuncusu: Acil işim çıktı ben afk.

B Oyuncusu: Bu çok kötü oldu ama söylediğin için sağ ol.

A Oyuncusu: Sen idare et dönüşte alırız ifadelerini.

B Oyuncusu: Hadi çabuk git gel, ben idare edeceğim.

Yorum kısmına merak ettiğiniz başka bir kısaltma varsa bunu yazabilirsiniz. Ya da sizin kullandığınız başka kısaltmalar varsa onları yazabilirsiniz 🙂

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER