Ana Sayfa Donanım & Yazılım Blokzinciri Teknolojisi ÖZEL RÖPORTAJ | Kripto Para Borsası Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer: ...

ÖZEL RÖPORTAJ | Kripto Para Borsası Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer: Üyelerimizin Yarısından Fazlasını Z Kuşağına Dahil Olan 18-24 Yaş Aralığındaki Gençler Oluşturuyor!

Kripto para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ederken ülkemizde de pek çok gelişme yaşanıyor. 2017 yılında Koineks markasıyla Türkiye’deki kripto para sektörüne ülkedeki en fazla kripto para çeşitliliği, en fazla anlaşmalı banka seçeneği, alanında en donanımlı müşteri hizmetleri ve ilk Bitcoin ATM’si gibi birçok yeniliği beraberinde getirerek adım atan Thodex, kısa süre içinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en çok kullanıcısı bulunan kripto para alım satım platformlarından oldu. Türkiye’de elde ettiği başarıyla 2020 yılı itibariyle ABD’den aldığı FinCen MSB (Money Service Business) lisansıyla globalleşerek yeni marka ismi Thodex ile tüm dünyada hizmet vermeye başlayan şirket, kullanıcılarına dünya çapında kripto para deneyimi sunar hale geldi.

Bizler de Teknorex olarak Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Faruk Bey öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ticarete erken yaşlarda adım atanlardanım. Eğitimim devam ederken aynı zamanda da aile şirketimizde de sorumluluklar üstlenmeye başladım. Bir dönem e-ticaret sektöründe faaliyet gösterdik. Ardından yönümüzü değiştirerek yazılım teknolojileriyle ilgilenmeye başladık. Kurduğumuz şirketle birkaç ülkede firmaların kurumsal ihtiyaçlarını karşıladık. Telekom operatörleriyle yapmış olduğumu anlaşmalar doğrultusunda, başta Türkiye olmak üzere Myammar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde katma değerli servislerimizi kullanıcılarımızın hizmetine sunduk. Ardından 2017 yılında, o zamanki ismiyle Koineks’i kurarak, kripto para borsası alanında yatırım yapmaya başladık.

Bize Thodex’ten bahsedebilir misiniz?

Koineks markasıyla Türkiye’deki kripto para sektörüne, ülkemiz için ilk olan birçok yeniliği de beraberimizde getirerek adım attık. En fazla kripto para çeşitliliği, en fazla anlaşmalı banka seçeneği, alanında en donanımlı müşteri hizmetleri ve ilk Bitcoin ATM’si gibi yeniliklerle dikkat çektik. Kısa sürede Türkiye’nin en hızlı büyüyen kripto para alım-satım platformlarından olduk. Ülkemizde kazandığımız başarı, edindiğimiz tecrübeler ve büyüyen hedeflerimiz doğrultusunda 2020 yılı itibarıyla dünyaya açılmaya karar verdik. ABD’den aldığımız FinCen MSB (Money Service Business) lisansımızla küreselleşme yolunda önemli bir atılım yaptık. Bu sırada küresel arenada daha iyi kabul göreceği öngörüsüyle markamızı da Thodex olarak değiştirdik ve tüm dünyada hizmet vermeye başladık. Yatırım güvenliği, kaliteli hizmet ve kullanıcı deneyimini en ön planda tutan Thodex ile kullanıcılarımıza dünya çapında kripto para deneyimi sunuyoruz.

Thodex’in tam olarak yaptığı şey ne, bilmeyenler için açıklayabilir misiniz?

Thodex, Türkiye’nin en büyük kripto para alım-satım platformlarından biridir. Bitcoin ve Ethereum, Tron, XRP, Monero ve bunlar gibi pek çok altcoin’in alım-satımını yapmak için global çapta hizmet veriyoruz. Üyelerimiz, FinCen MSB lisansına sahip olan kripto para borsasında grafikleri takip ederek, hızlı ve güvenilir bir şekilde alım-satım işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Kredi kartıyla alım yapma imkanı da sağlıyoruz. Aynı zamanda para çeşitliliğiyle de üyelerimizin yatırımlarını çeşitlendirmeyi hedefliyoruz.

Thodex’in borsalardan ve diğer kripto para borsalarından farkı ne?

Her yaptığımız yenilikle birlikte kendimizi diğer borsalardan ayrıştırmayı amaçlıyoruz. Affiliate (Ortaklık) Programı, stop loss ve API desteği gibi özelliklerimizle üyelerimizin kazançlarını kontrol altında tutmalarına yardımcı olurken, komisyon oranları sayesinde daha çok kazanma fırsatı sunuyoruz. Sağladığımız en büyük avantajlardan biri, düşük komisyon oranlarıdır. Komisyon oranlarımızı en alt sınırlarda olacak şekilde belirledik, kripto-kripto işlemlerinde ise ‘yüzde 0’ komisyon oranıyla işlem yaptırıyoruz.

Genel olarak baktığımızda ise bizi sektördeki diğer firmalardan ayıran en önemli özelliklerimiz arasında müşteri deneyimine önem vermemiz ve global bir marka olmamız yer alıyor. Kullanıcılarımızın sesine kulak veriyor ve onların ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunuyoruz. Artık global bir marka olarak yalnızca ülkemizde değil; Amerika, Asya ve Avrupa’daki kullanıcılarımıza karşı da bu sorumluluğu fazlasıyla hissediyoruz.

Kripto paraların veya dijital paraların gelecekteki yeri ne? Bununla alakalı fikirleriniz neler?

Pandemi sürecinde birçok köklü sektör zarar görürken, biz insanların kripto parayı daha ön plana çıkardığını gözlemleme şansı yakaladık. Zaman zaman grafiklerde dalgalanmalar olsa da insanların yatırımına devam ettiğini ve pek çok yeni kullanıcının yatırım yapmaya başladığını gördük.  Alışkanlıkların değiştiği bu dönemde kripto paraların daha büyük bir kesim tarafından benimseneceğini ve pazarın geleceğinin son derece parlak olduğunu düşünüyoruz.

Kripto para, para olarak değerlendirilebilir mi? Yoksa bir yatırım aracı mı?

Kripto para birimleri hem ödeme hem yatırım aracı olarak birçok kişi tarafından kullanılıyor. Fakat dünyaya ve ülkemize baktığımızda daha çok yatırım aracı olarak kullanıldığını görüyoruz. Son derece genç bir nüfusa sahip Türkiye’de kripto paralara olan ilginin giderek artacağını, kripto paraların giderek daha yatırım yapılabilir bir materyal haline geleceğini düşünüyorum.

Son dönemlerde Bitcoin bir yükselme eğiliminde.

Bitcoin ve birçok kripto para kimi ülkelerde resmi olarak kabul gördü ve birçok ülkenin de bu konuda çalışmaları devam ediyor. Yatırımcılar tarafından bakıldığında da artık kabul görmüş bir para birimi olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin, piyasaya çıktığı 2009 yılından beri dünyanın en çok tercih ettiği kripto para birimi oldu. Bitcoin’in fiyatı, bu yılın başından beri yüzde 127 yükselişle 16 bin 500 doların üzerine çıktı. Bitcoin, Türkiye’de ise 128 bin liranın üzerinde işlem görüyor. Bu seviye son üç yılın en yüksek değerine işaret ediyor. Bu yükselişin nedeninin, Bitcoin’in artık kurumların da güvenini kazanması olduğunu düşünüyorum.  Ek olarak ülkemizde son dönemde Bitcoin’e yönelen yatırımcı profilinin de değiştiğini gözlemliyoruz.

JP Morgan, Citibank ve Deutsche Bank gibi finans kuruluşları, son dönemdeki yatırım notlarında Bitcoin’den ‘21. yüzyılın altını’ olarak söz ediyor. Hatta Citibank’ın Aralık 2021 için 300 bin dolar gibi oldukça iddialı bir fiyat vermesi de dikkat çekici. Bitcoin’e ilgi her geçen gün artıyor. Bitcoin 2021 yılında artık bir ödeme aracı değil de dijital varlık, dijital maden hatta dijital bir altın noktasına yöneliyor.

Kovid-19 küresel salgınından dolayı temassız ödemelerin artması, kripto paraların da geleceğin en yaygın ödeme yöntemlerinden biri olacağını gösteriyor. Tüm siparişlerimizi tek tıkla verebildiğimiz bu dönemi düşündüğümüzde, kripto paraların da bir ihtiyaç olarak kabul görmesi çok uzun zaman almayacaktır. İnsanlar zaten yatırımlarını yapmayı sürdürüyor ancak artık kripto paralarla ödeme yapabileceğimiz sektörlerde de artış olmalı ki kripto paralar pratikte de herkes için daha büyük önem kazansın. Şu an Bitcoin ile ödeme kabul eden işletmeler var, umuyorum ki bunların sayısı daha da artacaktır.

Türk insanının kripto paraya olan ilgisi nasıl? Bu Thodex’e de fazlasıyla yansıyor mu?

Türkiye, teknolojik gelişmelere ve yeni yatırımlara çok hızlı uyum sağlayabilen bir ülke.  Türk insanı kripto paraların en aktif kullanıcıları arasında yer alıyor. Bu kırılmayı 2017 yılında gözlemledik. Kripto paraların önemli bir yatırım aracı olduğu dünya çapında pek çok kişi tarafından fark edildi ve eş zamanlı olarak Türkiye’deki yatırımcılar da hem Bitcoin hem de altcoin’lerle yakından ilgilenmeye başladı.

Kendi veri tabanımızdan örnek verecek olursam, kuruluşumuzdan bu yana geçen 4 yılda Thodex üzerinden 12 milyon adet kripto para alım-satım işlemi gerçekleştirildi. Kullanıcılarımız ayda ortalama 177 işlem gerçekleştirerek Thodex üzerinden toplamda 25 milyar TL’lik kripto para alıp sattı. Her yaştan kullanıcımız olsa da üyelerimizin yüzde 51,4’ü 18-24 yaş aralığındaki Z kuşağına dahil gençler… Yine kripto para alım-satımında üç büyük kentimizin ağırlığı hissediliyor.  

Teknolojiyi sıkı bir şekilde takip ederek yeniliklerden kaçmayan büyük bir kullanıcı ağına sahibiz. Ancak ülkemizde henüz kripto parayla tanışmamış büyük bir kitle de var. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan bariyerleri şeffaflıkla aşma ve kullanıcı sayımızı çok daha artırma gayretindeyiz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Razer, CES 2021’de RGB Aydınlatmalı Yüksek Teknolojili Yüz Maskesini Tanıttı

Yüksek teknolojili oyun sistemleri ve aksesuarları geliştirmenin yanı sıra, Razer genellikle bazı sıra dışı ürünler üretiyor. Şirketin oyuncular için sakız vb ürettiğini gördük. Şimdi de, Irvine merkezli şirket Project Hazel...

Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Ne Oldu? – 17 Ocak 2021

İşte bu hafta Teknorex’in teknoloji dünyasında olanlar!WhatsApp’tan Türkiye’deki Kullancılara Özel Bilgilendirme

Emre Alkin: Bağımsız Olarak Devletlerin Tamamen Kağıt Paradan Dijital Paraya Geçiş Yapacakları da Anlaşılıyor

2020 yılının kripto paralarda diplerin ve zirvelerin yılı olması ile birlikte 2021’deki performansları daha da fazla merak edilmeye başladı. Bitcoin’in tüm zamanların...

İstenmeyen Pazarlama Mesajlarına Son: “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)” Hizmete Açıldı!

Ticaret Bakanlığı'nın, tüketicilerin istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalar gibi iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla oluşturduğu "Ticari Elektronik İleti...

LG’den Evcil Hayvan Dostu Dik Süpürge: A9 Cordzero PetNBed

Evini dört ayaklı bir arkadaşla paylaşanlar tüylü dostların kıymetini çok iyi bilir. Varlıklarıyla neşe ve huzur veren, hayatımızın her anını bizimle paylaşan...