Ana SayfaMost ReadÖZEL RÖPORTAJ | Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu’na Sorduk! Cloud Gaming Geliyor

ÖZEL RÖPORTAJ | Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu’na Sorduk! Cloud Gaming Geliyor

Cloud Gaming – Türkçe ismiyle ‘’bulut oyun sistemi’’- oyun satışlarını nasıl etkileyecek? Oyun satıcıları, cloud gaming karşısında nasıl pozisyon almalı? Teknorex olarak Türkiye’nin en büyük e-pin ve oyun satış sitelerinden Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu’na sorduk.

Türkiye’nin en büyük oyun satış sitelerinden birinin yöneticisi olarak cloud gaming’i nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cloud gaming, yüksek donanım gerektirmeden, salt internet bağlantısı ile her oyuna erişim sağlaması yönünden çok büyük beklenti oluşturdu. Ekonomik açıdan bakıldığı zaman günümüzde yüksek konfigürasyon gereksinimi isteyen oyunlar için çok iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum. Yüksek donanımlı bilgisayarlar şu an için kurdan dolayı çok maliyetli. Cloud gaming burada devreye girerek kullanıcılara sahip çıkıyor ve en yeni oyunlara erişim imkânı veriyor.

Cloud gaming ile beraber oyun sektöründe tüketim alışkanlıklarının kökten değişeceği düşünülüyor. Sizce cloud gaming oyun sektörünü globalde ve Türkiye’de ne yönde değiştirecek?
Cloud gaming’in oyun sektöründeki tüketim alışkanlığında köklü değişim yaratabilmesinin büyük ölçüde internet altyapısına bağlı olduğunu düşünüyorum. Günümüzde oyunlar çoğunlukla çok oyunculu online modlar üzerinden oynanıyor ve bu tip oyunlarda anlık hareket etme, anlık komut çok önemli. Tabii ki değişiklik, beraberinde ¨olumlu rekabeti¨ getirecektir. Özellikle; ekran kartları, işlemciler ve RAM’lar bazında uygun fiyatlandırma seçenekleri gelebileceğini düşünüyorum çünkü birçok kullanıcı eski sistemlerini bırakıp cloud gaming ile oynamaya başlayınca donanım firmaları kayıplarını daha uygun fiyatlı sistemler sunarak kapatmak isteyecektir. Bu da son kullanıcı açısından fazlasıyla olumlu bir rekabet ortamı oluşturur.

Türkiye’nin en büyük e-pin ve oyun satış sitelerinden biri olarak bu olası değişim karşısında nasıl pozisyon almayı düşünüyorsunuz?
Oyunfor.com
olarak tüm yenilikleri yakından takip ediyor ve kullanıcılarımıza fayda sağlayacak olası tüm iş modellerini değerlendiriyoruz. Bu tarz büyük ve radikal değişimlerde bizler de oyuncular ile beraber evirilip gelişiyoruz. Kısacası gereken tüm adımları atarak değişimin bir parçası olmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de yaşayan oyuncuların tüketim alışkanlıklarını göz önünde bulundurursak sizce Türkiye’de bulut oyun sisteminin yaygınlaşma süreci nasıl işleyecek?
Mobil oyunların neredeyse oyun piyasasının %50’sini ele geçirdiği düşünülecek olursa çok hızlı bir bir yaygınlaşma süreci beklemiyoruz. Eski alışkanlıkları göz önünde bulundurursak alışma sürecinin düşük bir hızda ilerleyeceğini tahmin ediyoruz.

Gelecekte cloud gaming aboneliklerinin alternatif ödeme yöntemleriyle Oyunfor.com üzerinden satın alınabilmesi mümkün olacak mı?
Olası bir abonelik sisteminde neden olmasın? Oyunfor.com olarak her zaman önceliğimiz kullanıcılarımızın istekleri ve ihtiyaçları yönünde olmuştur. Türkiye’deki en geniş oyun kataloğuna sahip dijital oyun mağazası Oyunfor.com’da, yakın tarihlerde cloud gaming’de kullanılabilecek paket ve bakiye satışları için gelişmeler olabilir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER