Ana SayfaDonanım & YazılımÖzel Üretim Nike Ayakkabılar Korsan Üretimi Engellemek İçin Blokzinciri İle Doğrulanacak

Özel Üretim Nike Ayakkabılar Korsan Üretimi Engellemek İçin Blokzinciri İle Doğrulanacak

Günümüzdeki piyasalarda korsan ürünlerin üretilip satılması önüne geçilemeyen önemli sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Statista’nın araştırmalarına göre şirketler senede yaklaşık 323 milyon dolar kayıp yaşıyorlar. VeChain ise bu sorunu blokzinciri teknolojisi kullanarak çözüme kavuşturmak istiyor.

Avustralya merkezli ayakkabı üreticisi Chase Shiel ve The Kickz Stand, Nike Air Max 1 spor ayakkabılarını 28 Haziran 2020’den itibaren satışa sunacağını açıkladı. Bu ayakkabıların tedarik takibi VeChain‘in blokzinciri tabanlı araçlarıyla yapılması planlanıyor.  Özel yapım ayakkabı yalnızca Chase Shiel’in resmi internet sitesi üzerinden satılacak.

VeChain Asya ve Avustralya Başkan Yardımcısı Sarah Nabaa’ya göre tüketiciler artık QR kodunu taratarak aldığı ayakkabıların doğrulayabilecek ve ayakkabının kendisine özel olduğunu kanıtlayabilecek.

Chase Shiel, VeChain ile blokzinciri kullanarak pahalı özel yapım spor ayakkabıların gerçekliğini doğrulamak için çalışmalarını sürdürüyor. VeChain, tüm ürün bilgilerin saklanabildiği ve basit bir QR kodu ile okunabilen bir özel çip geliştirdi. Bununla ayakkabının üretim yeri, tarih, değer zinciri boyunca yer alan istasyonlar ve ayakkabıların gerçekliği gibi önemli bilgileri doğrulanabiliyor. VeChain’in geliştirdiği VeChain ToolChain halihazırda PwC, H&M, BMW, Renault ve Walmart gibi büyük şirketler tarafından da kullanılıyor.

Bu gelişmeler, korsan ürünlerin oldukça fazla olduğu ayakkabı sektörü için güçlü bir darbe vurabilir.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER