Ana Sayfa Gündem Pandemi Sürecinde Cafe ve Restaurant Isıtmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi Sürecinde Cafe ve Restaurant Isıtmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çukurova Isı, yaklaşan soğuklarla birlikte cafe ve restaurantların ısıtmasında kullanılan teknolojilerin gerekli konfor şartlarını sağlayabilmesi için sahip olması gereken özellikler konusunda yatırımcı ve işletmecileri uyardı.

Doğru sistem seçimi

“Cafe ve restaurantların ısıtmasında kullanılacak teknolojilerin seçiminde birkaç detaya dikkat ederek hem işletme maliyetlerini düşürmek hem de müşteriler için gerekli konfor şartını sağlamak mümkün” diyen Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ sözlerine şöyle devam etti: “Yatırımcı ve işletmecilerin, sistem seçimi yaparken doğru tercihi yapmaları işletmede ki konfor şartlarını sağlamanın yanı sıra kullandıkça tasarruf avantajını da beraberinde getiriyor. Çukurova Isı olarak güçlü mühendislik altyapımızla sunduğumuz ücretsiz keşif hizmeti ile iş ortaklarımızın işletmeleri için en doğru sistem seçimi yapmalarını sağlıyoruz.

Cihaz seçiminde öncelikli kriter “mekânın mimarisi”

Cafe ve restaurantların ısıtmasında kullanılacak cihazların seçiminde öncelikli kriterimiz mekânın mimarisi oluyor. Bu kapsamda işletmenin sahip olduğu açık ve kapalı alanları da ayrı ayrı değerlendiriyoruz. Cafe ve restaurantların kapalı alanlarında havayı ısıtabilmek için hem

“radyant ısıtıcılar” ( borulu radyant veya seramik plakalı radyant )hem de “sıcak hava üreticileri”kullanıyoruz. Ancak kapalı alanlar için öncelikli tercihimiz “sıcak hava üreticisi” oluyor; çünkü radyant ısıtıcılar önce cisimleri sonra dolaylı olarak havayı ısıttığı için ısıtıcı kullanılan cafe ve restaurantlarda ortam istenilen sıcaklığa geldiğinde, radyant şemsiyesinin içinde kalan insanlar havayı çok daha sıcak hissederken, şemsiyenin dışında kalanlar set edilen sıcaklık değerini hissediyorlar. Ortamda ki ısı, homojen olarak sağlanamadığı için ısıtma konforunu bozuyor; ancak sıcak hava üretecisi, doğrudan havayı ısıttığı için çok daha konforlu bir ortam sağlıyor ve uygulama yapılan mekanın her yerinde aynı sıcaklık hissediliyor.Açık alanlarda ise mekanın yapısına göre yani yükseklik, masa yerleşim planı, mahalin rüzgar durumu, mekanın üstünde açılıp kapanan tente ya da sabit bir tavan olması veya olmaması durumu gibi detaylara göre proje hazırlamak gerekiyor. Açık alanlarda borulu radyant sistemler, seramik plakalı radyant sistemler veya yüksek yoğunluklu elektrikli infrared ürünler ile ısıtma yapıyoruz” dedi.

Yüksek yanma ve ışınım verimi

Sistem tercihi yapılırken ürünlerde dikkat edilmesi gereken teknik detaylar hakkında da bilgiler paylaşan ÜNLÜ, dış hava şartlarında uzun süreli kullanım için ısıtıcının dış kasasının mukavemetinin yüksek olması gerektiğine dikkat çekti. ÜNLÜ,” Goldsun seramik plakalı ısıtıcılarımızın dış kasası 600 derece sıcaklığa dayanıklı, elektrostatik toz boya ile kaplıdır. Cihazların ön yüzeyindeki ızgaralar ve ısı kalkanları ise 1000 derece sıcaklığa dayanıklı, paslanmayan ve dökülmeyen seramik ile kaplıdır. Piyasadaki en yüksek yanma ve ışınım verimine sahip olan bu plakaların önüne takılan paslanmaz çelik ızgaralar sayesinde cihaz veriminde %20 artış sağlıyoruz. Goldsun seramik plakalı ısıtıcılarda kullanılan seramikler dünyanın en iyisi olan Alman malıdır ve brülörleri patentlidir. Ayrıcacihazların içerisinde kullanılan selenoid ve beyinlerin de menşeine dikkat etmek gerekiyor. Biz, dünya tarafından oldukça iyi tanınan bir marka kullanıyoruz; ancak sektördeki birçok muadil üründe no name donanımlar kullanılıyor.

CE işaretine sahip olmayan komponentler

Yine bir diğer önemli sorun da CE işareti konusunda karşımıza çıkıyor. Piyasadaki bazı firmaların CE alırken hazırladıkları şahit numune ile piyasaya sundukları cihazlar arasında ciddi farklar bulunuyor. Çünkü CE alırken cihaz içinde kullanılan her bir komponentin CE belgesine sahip olması gerekiyor; ancak CE alındıktan sonra bazı firmalar no name komponentler kullanıyorlar. Bu durumun önüne geçmek için denetimlerin artırılması ve işletmecilerin bu konulara hassasiyetle yaklaşıp, doğru markayı tercih etmeleri gerekiyor. Doğalgaz yakan ve yüksek sıcaklılarda çalışan bu cihazlarda tüketici güvenliği için cihazların güvenliğinin de tam olması ve sertifikalandırılması büyük önem taşıyor.

Maksimum konfor

Çukurova Isı markalı ürünlerin mekandaki konfor şartlarını da maksimum düzeyde sağladığını belirten ÜNLÜ, “Piyasadaki birçok üründe bulunmayan reflektörün de Goldsun seramik plakalı ısıtıcıların performansını arttıran bir diğer unsur olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede cihazlardan yayılan enerji, havaya değil, mekandaki müşterilere doğru yönlendiriliyor. Elite serisi ısıtıcılarda seramik plakaların önüne yerleştirilen saydam seramikten üretilen camlar da karşıdan gelen rüzgar akımlarını %100 kesiyor. Isındıkça saydamlığı artan cam, ışınımın daha geniş alanlara yayılmasını sağlıyor. Performa serisi ısıtıcılarda ise seramik plakalarının önüne yerleştirilen yüksek ısıya dayanıklı paslanmaz çelikten mamul dekoratif rüzgar kalkanı ise karşıdan gelen rüzgar akımlarını büyük oranda yavaşlatıyor. Cihazların her iki ucunda bulunan alev hissedici elektrotlar da rüzgârlı ortamda yanmanın devamını sağlayarak ortamdaki konfor şartlarını koruyor. Bu nedenle işletmecilere, mekânlarındaki konfor şartlarının sürdürülebilir olması açısından bu tür donanımlara sahip ürünleri tercih etmelerini öneriyoruz.”

%40’a varan enerji tasarrufu

ÜNLÜ, yüksek performansa sahip Goldsun markalı elektrikli ve doğalgazlı ısıtıcıların, muadillerine göre %40’a varan enerji tasarrufu sağlayarak, işletme giderleri açısından avantaj sağladığını ve sistemin 1-3 yıl kadar kısa sürede kendini amorti ettiğini vurguladı.

Isı eşanjörlerinin verimi önemli

Cafe ve restaurantlarda özellikle iç mekanda kullanılan sıcak hava üreticilerinin ise münferit çalışan standart modellerin yanı sıra ortamın ihtiyacına göre bir kanal sistemi vasıtasıyla taze havayla ısıtma sağlayabildiğini de belirten ÜNLÜ sözlerine şöyle devam etti: “Bu teknoloji ile %105’lere varan oranlarda yüksek yanma verimi sağlayarak cafe ve restaurantların işletme giderlerinden tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Sıcak hava üreticilerinin, yapılan uygulamaya göre klasik sistemlerden %30 – %65 daha tasarruflu olduğunu söyleyebiliriz.”

Termostatik kontrol

Sıcak Hava Üreticileri”nin işletme kolaylığı sağladığını da belirten ÜNLÜ, “Her bir cihaz tek başına veya gruplar halinde termostatik olarak kontrol edilebiliyor. Bunun yanı sıra yaz ve kış modu seçeneği de bulunan sıcak hava üreticileri, yazın da fan konumunda ortamı serinletiyor.”

Çukurova Isı Hakkında detaylı bilgi için http://www.cukurovaisi.com/ adresini ziyaret ediniz.

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,928TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Acer, Planet9 İçin Oyun Terimlerine Hakim Oyun İçi Çevirmen SigridWave’i Duyurdu

Ayrıca turnuva düzenleme platformu gibi rekabeti zenginleştirecek yeni işlevler de duyuruldu...Acer bugün, yeni nesil e-spor platformu Planet9 için...

Acer, Ödüllü Oyuncu Monitörü Portföyünü 6 Yeni Predator ve Nitro Modeliyle Genişletti

Acer, ödüllü oyuncu monitörü portföyünü güçlü modellerle genişletti. Yeni monitörler, en üstün teknolojiyi talep eden profesyonel oyunculardan eğlenmek için oyun oynayanlara kadar...

Acer’ın Qualcomm® Snapdragon™ 7c Bilgi İşlem Platformuna Sahip İlk Chromebook Modeline Göz Atın

Acer ayrıca Chromebox CXI4 ve Halo Smart Speaker adlı ürünlerini de duyurdu...Acer bugün, Qualcomm® Snapdragon™ 7c bilgi işlem...

Porsche Design ve Acer, Porsche Design Acer Book RS’i Duyurdu

Porsche Design ve Acer, Porsche Design’ın işlevsel tasarım felsefesi ve mühendislik zekasını Acer’ın teknolojik yenilikleri ve global bilgisayar sektöründeki derin bilgi birikimiyle...

Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Sanatçı ve Influencer’lar Bu Akşam Ödüllendiriliyor!

Marketing Türkiye ve BoomSonar tarafından her yıl düzenlenen ve Türkiye'nin en kapsamlı sosyal medya ödülleri olan Social Media Awards Turkey 2020 ödül...