Ana SayfaPhotoshop Yakında Düzenlenen Görüntüleri Tanımlayabilecek

Photoshop Yakında Düzenlenen Görüntüleri Tanımlayabilecek

Adobe, geçen yıl bir dijital içerik ilişkilendirme standardı geliştirmek için Twitter ve The New York Times ile işbirliği yaparak ‘İçerik Özgünlüğü Girişimi’ni oluşturdu. Şirket kısa süre önce ise, teknolojinin teknik yönlerini ve aracın önizlemesi için zaman çizelgesini ortaya koyan bir teknik inceleme yayınladı.

CAI’nin aracının ilk sürümü, bu yılın ilerleyen günlerinde Adobe Photoshop ve Behance’in önizleme sürümüne girecek. Araç, yazarlık, düzenleme eylemleri, cihaz ayrıntılarını yakalama ve kullanılan yazılım dahil olmak üzere temel görüntü meta verilerini imzalamak için kriptografiden yararlanacak.

Wired hakkındaki yeni bir rapora göre, fotoğraf ve video doğrulama platformu Truepic, CAI’yi ilk benimseyenlerden biri olacak. Şirket, kullanıcı resimleri tıkladığında meta verileri etiketlemek için CAI kullanan bir Android kamera uygulamasının beta sürümünü yayınlamayı planlıyor.

Bu, Adobe’nin görüntü işlemenin etkilerini (kelime oyunu olmaksızın) azaltmaya çalıştığı ilk sefer değil. Geçen yıl haziran ayında şirket, yüz görüntüsü manipülasyonunu algılayan bir yapay zekayı geliştirmek için California Üniversitesi, Berkeley’den araştırmacılarla işbirliği yapmıştı.

Kavram, kağıt üzerinde kulağa harika gelse de, ancak standart özellikle sosyal medya platformlarında yaygınlaşırsa etkili olacaktır. İyi uygulanırsa, yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmak için güçlü bir yöntem olarak hizmet edebilir. Twitter da bu çabanın ortaklarından biri olduğu için, bunu gelecekte kendi bünyesine entegre etmesi çok olası.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER