Ana Sayfa Donanım & Yazılım Plaka Sektöründe Türkiye Üretim Üssü Olabilir!

Plaka Sektöründe Türkiye Üretim Üssü Olabilir!

Talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda güvenlik alanında yeni bir sistem geliştiren Fransa merkezli Türk firması Zifort Immatriculation QR kodlu plaka yöntemiyle emniyet güçlerinin işini kolaylaştırmaya hazırlanıyor. Yeni sistemde, emniyet güçleri tarafından QR kodunun okutulmasıyla aracın ruhsat, muayene ve sigortasının güncel olup olmadığı bilgileri anında görünürken, herhangi bir çalıntı araç durumunda ise hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesine olanak sağlanıyor.

Zifort Immatriculation Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Demirbaş ”Geliştirdiğimiz sistemle birlikte amacımız öncelikle ülkemizdeki emniyet güçlerinin işlerini kolaylaştırmak. Hedefimizde üretimi Türkiye’ de gerçekleştirerek dünyaya bu teknolojiyi satmak var. Bununla ilgili Yozgat’ta 4.8 milyon TL’lik bir yatırım yaptık. Hem ülkemizi bu alanda dünyada söz sahibi yapmak hem de istihdamımıza katkı sağlamak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz ” dedi.

QR kodlu plaka nedir? Kullandığımız plakalardan farkı nedir?

QR kodlu plaka, aracın plakası üzerinde uygulanan QR kodu sayesinde, araç kontrollerinin daha hızlı ve emniyetli yapılmasını sağlayan bir sistemdir. QR kod sistemi aslında, uygulamada emniyet güçlerimizin hızlı ve emniyetli şekilde işlerini yapmasını sağlayarak aracın ruhsatına, muayenesine, ve sigortasına güncel olarak online erişimde bulunur. Çalıntı olan, ruhsat, muayene ve sigortasında sorun bulunan araçlara anında müdahele etme olanağı tanır. QR kod sayesinde plakanın gerçek olup olmadığını da aynı zamanda tescil etmiş oluyoruz.

QR koldu plaka sistemini kullanmak üzere farklı ülkelerden talepler var mı ?

İlk defa bu sistemi 2 yıl önce , gelen talepten ötürü , bir orta doğu ülkesi icin geliştirdik.

Türkiye’de plaka sektörünün potansiyeli nedir?

Türkiye pazarının yeniliklere acilmasi, yeni plaka sistemlerine gore gerekli mevzuat calismalarinin yapilmasi gerekiyor. Ülkemizde dünyadaki yeniliklere ayak uydurabilen sanayi sirketlerinin oluşturulması ve yetkililerin bu konuda gerekli adımlar atmasını, Türkiye olarak gelecek menfaatlerimiz açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. 28 avrupa ülkesinde Pazar büyüklüğü 700 milyon avroya ulaşmış durumda. Ortalama olarak her yıl sektörde yüzde 2′ lik bir büyüme gerçekleşiyor. Ülkemiz de ise 2013 ylında 6.5 milyon plaka satışı gerçekleştirilirken 2020 yılında bu rakam 8.5 milyona ulaşmış durumda.

QR koldu plaka sistemi üretiminde Dünya’ da söz sahibi olabilir miyiz ?

Türkiye yeniliklere ve değişime açık bir ülke. Fakat değişimle ilgili önümüzde süreçlere ayak uydurabilmemiz gerekiyor. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye pazarı için yılda ortalama yüzde 4.5′ lik bir büyüme bekliyoruz. Bu büyüme 2026 yılında 10.4 milyon plaka satışına tekabül edecektir.Gerekli yatırımları gerçekleştirdiğimizde bir cok alanda olduğu gibi plaka sektöründe de dünyada söz sahibi olacağımıza inanıyorum.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Online BlizzCon Deneyimi BlizzConline, 19-20 Şubat’ta!

Blizzard Entertainment tarafından her yıl düzenlenen ve tüm dünyadan Blizzard hayranlarını bir araya getiren BlizzCon festivali, 19-20 Şubat tarihlerinde çevrimiçi gerçekleşecek.

Uzaktan Eğitime Yeni Formül!

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının,...

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...