Ana SayfaİnternetPodcastlerin Önemi Her Geçen Gün Daha da Artıyor!

Podcastlerin Önemi Her Geçen Gün Daha da Artıyor!

İnsanların podcast dinleme isteği ve hevesi gittikçe artıyor. Son on yılda podcast daha da popüler hale geldi. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde podcast reklam gelirleri 1 milyar dolara kadar yaklaştı. AudienceProject tarafından açıklanan son verilere göre ise ABD, İsveç, Norveç, Danimarka vb ülkelerde haftalık podcast dinleyici sayısı gittikçe yükseliyor.

Podcast dünyasının büyüdüğü geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız Joe Rogan‘ın Spotify ile yayın için yaklaşık 100 milyon dolar bir anlaşmasıyla daha da görüldü. Edison Research tarafından yapılan bir diğer araştırmaya göre ise Amerikalıların yüzde 75’i artık “podcasting” terimini biliyor ve her 10 kişiden 5’i bir podcast dinliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 yaş ve üzeri insanlarda yapılan araştırmaya göre 155 milyon kişi yani nüfusun yüzde 55’i bir podcast dinliyor. Bu rakam bir önceki ay ise 104 milyon kişi yani nüfusun yüzde 37’siydi. İlginin artması ve koronavirüs pandemisi podcast dinlenme sayılarını fazlasıyla artırmış gibi görünüyor.

AudienceProject tarafından yapılan son araştırmaya göre birçok ülkede haftalık podcast dinleyici sayısı gittikçe yükseliyor. Araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusun yüzde 35’e yakını podcast dinliyor. Bu oran 2019’da yüzde 28 civarındaydı. İsveç’te 2019 yılında nüfusun yaklaşık yüzde 27’si podcast dinlerken bu oran 2020’de yaklaşık yüzde 32’ye yükseldi. Norveç’te 2019 yılında nüfusun nüfusun yaklaşık yüzde 23’ü podcast dinlerken bu oran 2020’de yaklaşık yüzde 28 oldu. Danimarka’da nüfusun yüzde 25’i, Birleşik Krallık’ta Nüfusun yüzde 24’ü, Finlandiya’da nüfusun yüzde 21’i ve Almanya’da nüfusun yüzde 16’sı podcast dinliyor.

Kaynak: Statista

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER