Ana SayfaDonanım & YazılımPS5 DualSense Denetleyicisinde Oluştur Düğmesi Nasıl Kullanılır?

PS5 DualSense Denetleyicisinde Oluştur Düğmesi Nasıl Kullanılır?

PlayStation 5, DualSense adlı yepyeni bir kontrol cihazı getiriyor. PS4 ve PS4 Pro ile birlikte gelen son nesil DualShock 4 denetleyiciye birkaç yükseltme ve değişiklik getiriyor. Sizin de fark edeceğiniz şeylerden biri, ‘Paylaş’ düğmesinin artık ‘Oluştur’ olarak adlandırılmış olması. Bu düğme, ekran görüntüsü almanıza, klip kaydetmenize ve hatta içerik yayınlamanıza olanak tanır. Öyleyse, oyun medyası oluşturmaya nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız, PS5 DualSense denetleyicinizdeki ‘Oluştur’ düğmesini nasıl kullanacağınızı aşağıda bulabilirsiniz.

Yukarıda söylediğimiz gibi, genellikle ekran görüntüsü almak veya klip kaydetmek için ‘Oluştur’ düğmesini kullanırsınız. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz:

Ekran Görüntüsü Alın

DualSense denetleyicinizle bir ekran görüntüsü almak için, denetleyicinizdeki ‘Oluştur’ düğmesini basılı tutmanız yeterlidir. Yakında ekranınızın sağ üst köşesinde onay işaretli bir ekran görüntüsü simgesi göreceksiniz.

Alternatif olarak, ‘Oluştur’ düğmesine basabilir ve ardından bir ekran görüntüsünü tıklamak için ‘Ekran Görüntüsü Al’ seçeneğini seçebilirsiniz.

ps5 oluştur düğmesi ile ekran görüntüsü alın

Klipleri Kaydedin

Son oyununuzun bir klibini kaydetmek için, DualSense denetleyicinizdeki ‘Oluştur’ düğmesine iki kez basmanız yeterlidir.

Alternatif olarak, ‘Oluştur’ düğmesine basabilir ve ardından ‘Son Oynanışı Kaydet’i seçebilirsiniz. Bu aynı zamanda size iki seçenek sunar. 15 saniyeden 30 dakikaya kadar değişen kısa bir klip kaydetmeyi seçebilirsiniz; veya tam bir video kaydedebilirsiniz (60 dakikaya kadar).

PS5 oyun klibi kaydet

Varsayılan Klip Kayıt Süresini Değiştirin

Benim gibiyseniz, muhtemelen DualSense denetleyicinizdeki ‘Oluştur’ düğmesine iki kez basarak video klipler kaydediyorsunuz. Bu durumda, kaydetmek istediğiniz oyunun gerçekten kaydedilmesini sağlamak için kayıt süresini ayarlamak isteyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

  • Ayarlar -> Yakalamalar ve Yayınlar’a gidin.
ayarlar yakalar ve yayınlar

Burada, “Yakalamalar” kategorisindeki “Düğme Oluşturma Kısayolları” na gidin.

oluşturma düğmesi ps5 dualsense denetleyicisini kullanın

‘Son Oynanan Video Klibi Uzunluğu’nu seçin ve istediğiniz değere değiştirin. 15 saniye ile 1 saat arasında seçim yapabilirsiniz.

oyun kaydının uzunluğunu ayarla

Ekran Görüntüsü Biçimini Değiştirin

Varsayılan olarak, PlayStation 5 ekran görüntülerini JPEG formatında yakalar. Bununla birlikte, isterseniz, ekran görüntüsü formatını oldukça kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ediniz:

  • Ayarlar -> Yakalamalar ve Yayınlar’a gidin.
ayarlar yakalar ve yayınlar

Burada, ‘Ekran Görüntüsü Biçimi’ni seçin ve istediğiniz biçimi seçin. JPG ve PNG arasında seçim yapabilirsiniz.

ekran görüntüsü formatını değiştir ps5

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER