Ana Sayfa Elektronik QLED nedir?

QLED nedir?

QLED teknolojisi nedir? Yeni bir TV peşindeyseniz, araştırmanız sırasında muhtemelen QLED kısaltmasıyla karşılaşmış olacaksınız. Ama bu ne demektir?

Bilmeniz gereken en önemli şey, QLED’in en üst düzey Samsung TV’ler için geliştirilmiş özel bir panel teknolojisi olmasıdır. Kuantum nokta filtresi kullanarak QLED paneller hem rengi hem de kontrastı artırır. Bunun yaptığı, diğer kuantum olmayan nokta LCD-LED’lere kıyasla HDR ve 4K görüntülerin yeteneklerini artırmaktır.

QLED nedir?

Kelimenin tam anlamıyla QLED, kuantum nokta ışık yayan diyot anlamına geliyor. Bu, organik ışık yayan diyot anlamına gelen OLED ile karıştırılmamalıdır.

QLED TV nasıl çalışır?

QLED TV’lerin kuantum nokta filtresinde ışığı geçirmede daha etkili hale getirmeye yardımcı olan ve daha geniş daha doğru renk oluşturan yeni bir rafine alüminyum bileşik mevcut. 

Peki kuantum nokta filtresi tam olarak nedir? Eski TV’lerin kullandığı kırmızı, yeşil ve mavi renk filtrelerinin yerini alan renk çıktıları için hassas bir şekilde kontrol edilebilen küçük kristal yarı iletken parçacıklardır.

Samsung, QLED TV’lerinin DCI / P3 renk alanının %100 kapsamını görüntülemek için yeni filtreleri kullandığını söylüyor ve parlaklık ne olursa olsun bu performansı koruyor. 
Güney Koreli şirketin QLED TV’leri 1500 nit ila 2000 nit parlaklık arasında herhangi bir yeri yönetebilir. HDR üretmek için 1000 nit gerektiğini düşünürsek, ancak 2000 nitin parıltısına tam olarak nasıl dayanabileceğinden emin değiliz…

Parlaklıktaki ilerlemeler ilgi çekici olsa da, Samsung yeni QLED TV’lerin eksen dışı daha iyi görüntüleme için yeni tasarlanmış bir piksel panel yapısına sahip olduğunu iddia ediyor. Bir oturma odası ortamı için, bu yeni teknolojinin büyük dönüm noktası olabilir.

QLED ve LED

QLED’in yenilikleri; daha derin siyahlar, daha iyi renkler ve daha geniş izleme açılarıdır. Aslında, QLED’in geleneksel LED-LCD ekranlardan atılmış adım olup olmadığını ortaya çıkarıyor.

QLED ve OLED karşılaştırması

Belki de daha önemli bir karşılaştırma QLED ve OLED‘dir . İkincisi kendi ışıklarını yayan pikselleri kullanıyor, ancak OLED ekranlar sadece Samsung’un rakibi LG tarafından üretiliyor. Sony Philips ve Panasonic tarafından da kullanılıyor.

Şimdilik QLED’in parlaklık açısından bir avantajı olduğuna şüphe yok ancak resim kalitesinde bir ‘paradigma değişimi’ arıyorsanız ve yeni nesil ekran teknolojisinde OLED hala lider.

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,927TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Twitter’ın Nasıl Hacklendiği Ortaya Çıktı!

15 Temmuz 2020'de Twitter'e yönelik gerçekleşen hack olayında 17 yaşındaki bir bilgisayar korsanı ve siber suç ortakları, Barack Obama, Kim Kardashian West,...

LG’nin Çok Beklenen Kıvrılabilir OLED TV’si Pazara Sunuldu!

LG Electronics (LG), bugün Güney Kore'nin merkezi noktalarında yer alan yedi premium tüketici elektroniği mağazasında dünyanın ilk kıvrılabilir TV'si olan LG SIGNATURE...

1v1 LoL Turnuvası Red Bull Solo Q’da Final Heyecanı 24 Ekim’de

Türkiye'nin en iyi oyuncularını bir araya getiren ve binlerce düellocunun mücadele ettiği '1v1' League of Legends turnuvası Red Bull Solo Q'da büyük...

Kaspersky, iPhone 12’nin Piyasaya Sürülmesiyle Yoğunlaşan Dolandırıcılık Etkinliklerini Tespit Etti

Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikte yeni iPhone 12 serisini tanıttı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da etkinlik Apple kullanıcıları kadar dolandırıcıların...

Sompo Sigorta Tüm Salgın Hastalıkları Kapsamına Aldı

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası alanında sektörün öncü şirketlerinden Sompo Sigorta, Covid-19’un yanı sıra önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek tüm salgın hastalıkları da teminat kapsamına...