Ana SayfaDonanım & YazılımRenault, Blokzinciri ile Bütün Araç Parçalarının Gerekli Şartları Taşıdığından Emin Olunmasını Sağlayacak

Renault, Blokzinciri ile Bütün Araç Parçalarının Gerekli Şartları Taşıdığından Emin Olunmasını Sağlayacak

Blokzincirinin faydaları keşfedildikçe her alanda kullanımı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Gün geçtikçe teknolojinin küresel adaptasyonu da artıyor. The Block tararından yayınlanan rapora göre Fortune 100 listesindeki şirketlerin 72’si blokzinciri teknolojisini uyguluyor ya da araştırmalarına devam ediyor. Blokzinciri teknolojisi, Çin’de çelik endüstrisinden Norveç’teki balık üretimine kadar birçok alanda kullanılarak piyasalara entegre hale getiriliyor. NASA gibi dev kurumlar da blokzinciri konusunda araştırmalar yapmaya devam ediyor.  Orbit Logic tarafından geliştirilen SCRAMBL adlı projesi, bir uydu düğümünden (node) diğerine veri aktarmanın en iyi yolunun belirlenmesi amacıyla NASA tarafından denenecek. Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden birisi olan Groupe Renault, blokzinciri teknolojisi konusunda önemli atılımlar yapmaya devam ediyor. Group Renault, blokzinciri tabanlı XCEED (eXtended Compliance End-to-End Distributed) isimli yeni bir proje geliştirdi. Bu proje, bütün araç parçalarının gerekli şartları taşıdığından emin olunmasını sağlayacak.

Hyperledger Fabric blokzinciri tabanlı olan proje, IBM ile ortaklaşa geliştirildi. XCEED projesi bütün araç parçalarının ve diğer parçaların takip edilmesini ve doğrulanmasını sağlayacak. Bu projenin diğer markalarla da paylaşılacağı ve işbirliği içerisinde geliştirileceği vurgulanıyor. Otomotiv devlerinin özellikle otonom araçlar için de IOTA gibi kripto para projelerinden destek aldığı bilinen bir gerçek.

Almanya federal düzenleyicileri de blokzinciri teknolojisi ile menkul kıymetleri dijitalleştirmeyi planlıyor. Bir diğer gelişmede ise Pekin yerel yönetimi “akıllı şehir altyapısı” projesi için Huawei Cloud Blockchain ile iş birliği yapmaya hazırlanıyordu. Amerikan çokuluslu kahvehaneler zinciri Starbucks‘tan geldi. Starbucks Corporation’ın müşterileri artık kahvelerini blokzinciri teknolojisi ile takip edebilecek. Benzer bir gelişme de Singapur’da yaşandı. Singapur Gıda Ajansı, yiyeceklerin ekilişinden satış noktasına kadar olan süreci izlemek amacıyla blokzinciri teknolojisini kullanacak.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER