Ana SayfaBilimRoborock S6 MaxV: Artık Daha İyi "Görüyor"

Roborock S6 MaxV: Artık Daha İyi “Görüyor”

Roborock robot süpürgenin en yeni modeli, ikili kamera ve ReactiveAI kullanarak yolundaki engelleri tespit edebiliyor ve onlardan uzaklaşabiliyor.

Robot süpürgeler artık hayatımızın her yerinde. Bize sağladığı kolaylıklar ise paha biçilemez. Ama bu teknoloji hala gelişme aşamasında ve her yeni çıkan modelde birçok teknoloji deneniyor. Eski modellerinde bulunan LiDAR tarayıcı ile engelleri keşfeden ve onlardan kaçınan Roborock’ın yeni modelinde buna ek olarak yapa zeka ile nesneleri tanıyabilen iki adet kamera eklenmiş durumda.

Eski modeli ile aslında aralarında çok büyük farklar yok. İlk etapta karşmıza ön tampon kısmına yerleştirilmiş ikili kamera göze çarpıyor. Bu kameralar saniyede 30 kare görüntü yakalıyor ve Qualcomm AP 8053 işlemci ile bu görüntüleri ReactiveAI aracılığıyla işliyor. Ayakkabı, terlik, banyo tartısı, kablolar hatta evcil hayvan dışkılarından bile uzak durmasını sağlıyor.

Alt kısmında hareketi sağlayan tekerlekleri, sensörler ile çevrili silikon kıllı fırçası, paspas pedini takabileceğiniz damlatmalı küçük bir su deposu mevcut.

S6 MaxV’nin kurulumu ise son derece basittir. Roborock uygulamasında oturum açın ve ardından cihazın üzerindeki temizleme ve docka dön düğmelerine aynı anda basın. Süpürgenizi eklemek için uygulama ekranındaki artı simgesine dokunun. S6 MaxV’yi seçin ve ardından Wi-Fi ağınıza bağlayın. Kurulum esnasında evde yaşayan bir evcil hayvan olup olmadığını soracak. Daha sonra bu ayarı değiştirebiliyorsunuz, merak etmeyin.

S6 MaxV’yi ilk defa çalıştırdığınızda, LIDAR radarı kullanarak kat planının bir haritasını oluşturur ve renk koduyla odalara ayırır. Otomatik oluşturulan bu haritalar genellikle doğru oluyor, ancak doğru değilse bile harita kaydedildikten sonra uygulama üzerinden düzenleyebilirsiniz. Robot süpürgenizi istediğiniz alanların dışında tutmak için herhangi bir haritaya yasaklı bölgeler, paspassız bölgeler ve görünmez duvarlar ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde bu işlevlerin tam tersini gerçekleştiren haritadaki herhangi bir noktayı özellikle temizleme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca oda bazlı temizlik planlamaları da yapabilirsiniz.

Çok katlı bir evde yaşıyorsanız, harita özellikleri sizin için çok daha kullanışlı hale gelir. S6 MaxV dört farklı katı tanıyabilir ve her biri için kendi sanal sınırları ile birlikte haritalar kaydedebilirsiniz. Temizlemeye başlamadan önce uygun haritayı seçmeniz yeterli.

Roborock S6 MaxV, kameralarından gördüğü nesneyi tanımlar ve haritada işaretler. Ayrıca nesnenin yapay zeka tarafından doğruluk oranı da haritada yer alır. Bu sayede robot süpürgenizin o nesneyi gerçekten tanıyıp tanımadığını net olarak anlayabilirsiniz.

Temizlik esnasında aralarından seçim yapabileceğiniz beş süpürme modu vardır: Nazik, Sessiz, Dengeli, Turbo ve Maks. Roborock, bu modlar arasındaki güç farkı ile ilgili tam ayrıntı vermiyor. Ancak güç ve ses arasındaki dengeyi net olarak kurabiliyoruz. S6 MaxV, 2500Pa’lık maksimum emiş ile Roborock stabilindeki en güçlü robot süpürge ve bir alt modeli S6’dan %25 daha fazla emiş gücüne sahip. (Roborock S5 ve S5 Max 2000Pa) Ayrıca çalışma süresi de 180 dakika.

S6 modelinde oldğu gibi, bu süpürgede de paspas için su miktarını dört farklı kademe olarak ayarlayabiliyoruz. Bu esneklik, size hafif nemli bir paspastan, çok ciddi bir ovmaya kadar her seçeneği sağlıyor. Haritalama özelliği de bu işlevleri geliştiriyor: Emme ayarları ve su seviyeleri oda bazında ayarlanıp ve kaydedilebiliyor.

S6 MaxV sahibi olmak ev süpürme işini çok eğlenceli hale getiriyor. Haritalama, en iyi markaların bile nadiren sunduğu temizlik aşamasında bir kontrol seviyesi sağlıyor. Odaya göre temizlik seviyesi ayarları, büyük ve çok katlı eve sahip olanlar için bir nimet.

Engel tanıma, yalnızca nesnelerden kaçınma yeteneğini değil, temizleme süresini kısaltma açısından da gerçekten önemli bir seviye atlatıyor robot süpürgeye.

S6 MaxV, çok güzel bir ürün ancak yazılımsal açıdan geliştirilmesi gerekiyor. Temizlik esnasında 5 cm genişliğe ve 3 cmyüksekliğe kadar olan bütün nesneleri tanıdı ama daha küçük olanları tanımada güçlük çekti. Bu durum yapay zeka eğitildikçe ve sonraki yazılımlarda güncellenerek daha da kullanışlı hale gelecektir.

Temel Özellikleri

 • 180 dakika çalışma süresi
 • 2500 Pa çekim gücü
 • Otomatik haritalama ve oda ayırma
 • 5200 mAh batarya
 • 67 db çalışma ses yüksekliği

Artıları

 • Yaygın engelleri tanıyabilir ve tespit edebilir
 • Vakumlar ve bezler
 • Çok katlı haritaları destekler

Eksileri

 • Bazı engelleri kamera tanıyamıyor
 • Düşük ışıkta nesneleri “görmek” zor olabiliyor
 • Pahalı

Kaynak: TechHive

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER