Ana SayfaBilimRobotlar Artık Çitalar Gibi Koşup Kılıç Balıkları Gibi Yüzebilecek

Robotlar Artık Çitalar Gibi Koşup Kılıç Balıkları Gibi Yüzebilecek

Yumuşak robotlar artık çitalar gibi koşabilecek ve kılıç balığı gibi yüzebilecek. Günümüzde robotlar genellikle iki şekilden oluşuyor yumuşak veya sert gövde. Robot denilince çoğu insanın aklına Boston Dynamics’in Spot’u veya araba montajı yapan robotik kollar geliyor.

Az bilinen bir tür olan yumuşak robotlar, biyolojik organizmaları taklit etme eğilimindeler. Bu şekilde çevreye daha kolay uyum sağlıyorlar, daha güvenli çalışıyorlar. Şimdi de North Carolina State Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni bir robot omurga tasarımı ile daha önce olmadığı kadar hızlı hareket edebilecekler. Ve bunların hepsi dünyanın en hızlı kara hayvanı olan çita sayesinde. Sağol çita!

Çitalar sprint yaparken ortalama saatte 93 kilometre hıza kadar ulaşabilirler. 2012’de, Cincinnati Hayvanat Bahçesi’ndeki 11 yaşındaki bir çita, Usain Bolt’tan üç saniye daha hızlı bir şekilde, 5.95 saniyede 100 metrelik bir sprint tamamlarken hız rekoru kırdı ve saatte 98 kilometre’ye ulaştı.

Bu hız, geliştikçe sırtlarını dramatik bir şekilde kavrayabilmelerini sağlayan, hızlı kedigillerin tercih edilen antilop avlarından daha uzun ve daha hızlı adımlar atmalarını sağlayan benzersiz evrimleşmiş, süper esnek dikenlerinden kaynaklanmaktadır. Journal of Experimental Biology’de yayınlanan 2012 tarihli bir çalışmada, 9 metre/saniye bir hızda koşarken incelenen çitaların saniyede 2,4 adım attığını, ancak 18 metre/saniyeye yaklaştıklarında saniyede 3,2 adım attığını keşfetti.

North Carolina State Üniversitesi’nde mekanik ve havacılık mühendisliği yardımcı doçenti olan Dr. Jie Yin tarafından geliştirilen LEAP omurgası (Güçlendirilmiş Performans için Elastik kararsızlıklardan yararlanma), büyük ölçüde çitaların doğal esnekliğinden yararlanıyor. Normalde yumuşak robotlar, dört ayağın tümünü sıkıca zeminde tutarken katı yüzeylerde hareket eder. Ne yazık ki bu, hızlarını saniyede yaklaşık 0.8 vücut uzunluğuyla sınırlar.

Bununla birlikte, 7mm uzunluğunda, 45g konsept LEAP softbot, bir seferde dört ayağından en fazla iki tanesi ile birlikte dörtnala koşar ve saniyede vücut uzunluğunun 2,7 katına kadar çıkabilir – (rekor üç kat). Diğer yumuşak robotların yapamayacağı şekilde hızlı koşabilir. Science Advances dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu teknoloji sayesinde su altında bile diğer yumuşak ve hibrit robotlardan yüzde 32 ila yüzde 122 daha hızlı bir robotik balık üretmek için kullanılabilir.

Yin, Engadget’a yaptığı açıklamada; “Çabuklukları, “bistable” bir omurgadan oluşur, bir kapı menteşesinden ziyade bir ışık anahtarı gibi çalışır. Havayı yumuşak, silikon robotu hizalayan kanallara pompalayarak bu istikrarlı durumlar arasında hızla geçiş yapabiliriz. İki durum arasında geçiş yapmak, robotun yere hızlı bir şekilde kuvvet uygulamasına izin vererek önemli miktarda enerji açığa çıkarıyor. Bu da, robotun yüzey boyunca dörtnala gitmesini sağlıyor, yani robot koşarken ayakları yerden ayrılır.” dedi.

Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi, LEAP’in ön ayağı indiğinde, arka ayakları yerden kalkarak robotun arkasını kavrıyor. Arka ayaklar aşağı inerken, robotun sırtı da aşağı iner ve adım uzunluğunu büyük ölçüde uzatır. Bu, daha az enerji kullanarak daha fazla alan kaplamasına izin verir, çünkü dörtten ziyade bir seferde sadece iki bacağı ile sürtünmenin üstesinden gelmesi gerekir.

Bu büyüklükteki robot etkileyici olsa da, bu teknolojinin bir sonraki adımı gerçekten devrim niteliğinde olabilir. LEAP mekanizması ölçeklenebilir ve Yin, potansiyel olarak hem daha büyük hem de daha küçük versiyonlar oluşturmayı planlıyor. Yin, robotların hayvan boyutuna, hatta insan vücudunun boyutuna kadar ölçeklenebileceğini söylüyor.

Bir gün çitalarla aynı hızda, dörtnala koşan büyük köpekleri ya da hastalık arayışında bağırsaklarımızda sürünen mikroskopik softbotlara sahip olabiliriz.

Umarız o robotlar sadece hastalık veya zararlı şeylerin peşinde olur. Bir Black Mirror dizisinin içinde olmak pek de hoş olmazdı doğrusu.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER