Ana SayfaYapay ZekaRobotikRobotunuza Omlet Yaptırmak İster Miydiniz?

Robotunuza Omlet Yaptırmak İster Miydiniz?

Sunny side up bebeğim!

Yemek yapabilen bir robot, hem fütüristlerin hem de annelerin bir hayaliydi. Şimdi bir mühendis ekibi robotun birine; yumurtayı hazırlayıp, malzemeyi ekleyerek omlet hazırlamayı öğretti.

Gerçek bir şef, bilim adamları ve robot…

Cambridge Üniversitesi’nden robot bilimciler, ev aletleri şirketi Beko ile işbirliği içinde, bir robotun kendi insiyatifini kullanarak omlet yapabilmesi için çalışmalara başladılar.

Gerçek bir şefin tarif ve direktiflerinin aktarıldığı robot, mekanik kolu kullanarak; yumurtayı kırmaktan, karıştırmaya ve en sonunda servise hazır hale gelecek şekilde pişirmeye kadar, her şeyi uygulamayı başardı. Son yıllarda geliştirilmeye çalışılan ve ticari kullanım için yetersiz kalan onca muadiline göre bu robot, umut vaat edici izlenimler bıraktı.

“Robot bilimi için en zorlu çalışma robot-yemek üzerine olabilir.”

Cambridge Mühendislik Bölümü’nden Dr. Fumiya Lida’ya, “Yemek konusu robotikçiler için gerçekten ilginç bir problem. İnsanlar yiyecek söz konusu olduğunda asla nesnel davranmazlar. Bu yüzden robotun iyi bir iş çıkarıp çıkarmadığını nasıl değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz.” sözleri ile, liderlik ettiği araştırmanın ne kadar zor bir iş olduğunu hatırlattı.

Neticede, lezzet kişiden kişiye göre değişir. Evrensel bir lezzet anlayışı olmadığı için, geliştirme ekipleri her kültürü deneyimleyip; önce kendilerine, sonra da robotlara bu tatları öğretip, aktarmaları lazım. Aksi halde, o muhteşem Matrix repliğinin gerçek olduğunu göreceğiz.

  • Mouse : Gözlerini kapatırsan yumurta yediğin izlenimine kapılırsın… Bana neyi hatırlattı biliyor musun? Leziz buğday. Hiç leziz buğday yedin mi?
  • Switch : Hayır, ama sen de yemedin.
  • Mouse : Demek istediğim de bu. Makinelerin leziz buğdayın tadını nereden bildiğini merak ediyorsundur. Belki yanlış yaptılar. Belki leziz buğdayın tadı yulaf ezmesi ya da ton balığı gibiydi. Bu durumda insanın aklına çok şey takılıyor. Örneğin tavuk, belki tavuğun tadına karar veremediler, bu yüzden tavuk etinde her şeyin tadı var.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER