Ana SayfaDonanım & YazılımRusya Anayasa Değişiklik Oylamasında Blokzinciri Kullanabilir

Rusya Anayasa Değişiklik Oylamasında Blokzinciri Kullanabilir

Blockchain veya blokzincirin hayatımızdaki yeri gittikçe artmaya başlıyor. Rusya da blokzinciri konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda Sberbank 5000 blochain ATM’si satın almıştı. Yeni bir haber bu sefer hükümet tarafından geldi. Rusya, anayasa değişikliği oylaması için blokchain tabanlı oylama sistemi kullanmayı planlıyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’da anayasa değişikliği için yakında blockchain tabanlı bir oylama sistemi ile oy kullanabilecek. Rus hükümeti tarafından yapılan bir açıklamaya ve Decrypt kaynağının aktardığı bilgilere göre, yetkililer dağıtık defter teknolojisinin oylama sürecinde güvenlik ve şeffaflık sağlayacağını düşünüyorlar. Tasarlanan blokzinciri tabanlı sistem ile bir bilgiyi değiştirmek için ağ katılımcılarının çoğunluğunun onayını almanın gerektiğinden sistemi hacklemenin neredeyse imkansız olduğu düşünülüyor.

Online olarak yapılacak oylamanın 25 ile 30 Haziran tarihleri arasında oylama için oluşturulan internet sitesi üzerinden yapılacağı belirtildi. Kullanıcılar herhangi bir kamu hizmet hesabını kullanarak girebilecek ve e-oy sürecine katılabilecekler. Söz konusu elektronik oylama işleminin normal oylama işleminden farklı olmadığı ve değişimi onaylayanların “Evet”, onaylamayanların ise “Hayır” seçeneğini seçmelerinin yeterli olacağı belirtildi. Moskova’nın yanı sıra benzer bir blockchain tabanlı oylamanın Nizhny Novgorod bölgesinde de yapılacağı belirtiliyor.

Kaynak: Koin Bülteni

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER