Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiRusya, Bitcoin ve Kripto Para Birimlerinin Yasal Statüsünü Onayladı

Rusya, Bitcoin ve Kripto Para Birimlerinin Yasal Statüsünü Onayladı

Kripto para ve dijital paralar hakkında dünyanın çeşitli yerlerinde bir takım düzenleme ve regülasyonlar uygulanmaya devam ediliyor. Blokzinciri ve kripto para konusunda dünyanın öncü ülkelerinden Güney Kore’de, önümüzdeki yıldan itibaren kripto paralardan vergi alınmaya başlanması planlanıyordu. Güney Kore Maliye Bakanı, yaptığı açıklamayla kripto paraların vergilendirilebileceğini duyurmuştu. Rusya da daha önce ülkede Bitcoin ve kripto paraların yasaklanmasını düşünüyordu. Ancak hükümet yasa tasarısını rafa kaldırarak, Dijital Finans Varlık Tasarısı’ndan, Bitcoin ile ilgili idari ve cezai sorumluluklar çıkarılmıştı. Son gelişmeyle birlikte de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki kripto para birimlerine yasal statü sağlayan kripto para tasarısı “On Digital Assets” ı imzaladı. Rusya’nın yasama organı (Devlet Duması) tarafından onaylanan kripto yasası, 1 Ocak 2021’den itibaren uygulanacak.

Bu kripto yasası, kripto para birimlerinin meşrulaşmasına ve ticaretine de olanak sağlıyor. Ancak henüz kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasıyla ilgili bir madde bulunmuyor. Ruslar, kripto para alım satımı yapabilecekken henüz ürün, mal veya hizmet satın almak için kripto para kullanayamayacaklar. Tasarı ile bankalarıve borsalar ülkenin merkez bankası olan Rusya Merkez Bankası’na kayıt yaptırarak borsa işletmecisi olabilecekler.

Karantina sırasında Rusya’daki Bitcoin işlem faaliyeti de arttı. Paxful, Rus kullanıcıları 2019 ilkbaharından 2020’ye kadar %364 oranında piyasa payını artırdığını söyledi.

Rusya, blokzinciri konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda Sberbank 5000 blochain ATM’si satın almıştı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER