Ana SayfaFotoğrafçılıkSamanyolu'nun Nefes Kesen Bu Görüntüsünü Geliştirmek 12 Yıl Aldı!

Samanyolu’nun Nefes Kesen Bu Görüntüsünü Geliştirmek 12 Yıl Aldı!

NASA‘nın şimdiye kadar bir ton uzay fotoğrafı yayınladığını görmüştük. Son zamanlarda ise, kendinizi Mars’ta çekilmiş gerçek bir fotoğrafın üzerine yerleştirmenize izin veren bir araç geliştirdiğini bile gördük. Şimdi, bir fotoğrafçı, geliştirilmesi 12 yıldan fazla süren Samanyolu galaksisinin nefes kesici panoramik görüntüsünü yarattı. 

Finlandiya merkezli JP Metsavainio, söz konusu Samanyolu görüntüsü üzerinde çalışmaya 2009 yılında başlamış profesyonel bir görsel sanatçı ve uzay fotoğrafçısıdır. Yıllar boyunca, son resmi geliştirmek ve büyük miktarda veri toplamak için alanın tonlarca görüntüsünü yakaladı.

Samanyolu galaksimizin 100.000 piksel genişliğindeki devasa panoramik görüntüsü 1,7 gigapiksellik devasa bir görüntü oluşturmak için birbirine dikilmiş yaklaşık 234 ayrı mozaik panel içeriyor.

1,7 gigapiksel Samanyolu görüntüsü

Metsavainio resmi blogunda “Samanyolu’nun bu yüksek çözünürlüklü gigapiksel sınıfı mozaik görüntüsü için yeterli veriyi toplamak yaklaşık on iki yıl sürdü. Kullanılan toplam maruz kalma süresi 2009’dan 2021’e kadar yaklaşık 1250 saattir.” diye yazmıştı.

Bu fotoğrafçı yıllar boyunca, verileri toplamak için çeşitli ekipmanlar kullandı. Teknik konuya giren Metsavainio, 2014 yılına kadar eski bir Meade LX200 GPS 12 inç dürbün, bir QHY9 astrocam, Canon EF 200mm f1.8 kamera optiği ve Baader dar bant filtresi kullandığını söylüyor. Ardından Apogee Alta U16 astrocam, bir Tolkina AT-x 200mm f2.8 kamera lensi ve Astrodon 50mm kare dar bant filtre seti ile yola devam etmiş.

Verileri topladıktan sonra, Adobe Photoshop‘ta gigapiksel sınıfı mozaik benzeri resmi geliştirip son ürünü, resmin fiziksel baskılarını da satın alabileceğiniz resmi blog sitesinde yayınlamış. Dahası, blog gönderisinde Samanyolu resmini oluşturmak için kullandığı birkaç resmine göz atabilirsiniz.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER