Ana Sayfa Donanım & Yazılım Samsung, Interbrand’in “2020 Yılının En İyi Küresel Markaları” Sıralamasında İlk Beşe Girdi!

Samsung, Interbrand’in “2020 Yılının En İyi Küresel Markaları” Sıralamasında İlk Beşe Girdi!

Samsung, küresel marka danışmanlık firması Interbrand tarafından açıklanan “2020 Yılının En İyi Küresel Markaları” listesinde, 62,3 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek marka değerine ulaşarak 5. sırada yer aldı. Interbrand, işletmelerin marka değerini finansal performans, satın alma üzerindeki marka etkisi ve marka rekabet edebilirliği gibi çok sayıda faktörün kapsamlı bir analizine dayalı olarak değerlendiriyor.

Kovid-19 nedeniyle 2020 yılında küresel şirketlerin karşı karşıya kaldığı zorlu iş ortamına rağmen Samsung, 2019’da 61,1 milyar dolar olan marka değerini bu yıl 62,3 milyar dolara yükselterek yüzde 2’lik bir artış yakaladı. Böylelikle Samsung, “2017 Yılının En İyi Küresel Markaları” sıralamasında 6. sırada yer almasını izleyen üç yıl içinde ilk beşe yükselmeyi başardı.

Şirket, Interbrand’in “En İyi Küresel Markalar” listesini yayınlamaya başladığı 2000 yılında listenin 43. sırasında yer alıyordu. Samsung o zamandan bu yana marka değeri açısından istikrarlı bir büyüme kaydetmeye devam ediyor. 2012’de 9. sırada ilk ona girdiğinden bu yana, Samsung istikrarlı tırmanışını sürdürerek 2017’de 6., 2020’de ise 5. sıraya ulaştı. Samsung’un Interbrand’in dünyadaki en değerli 100 markadan oluşan sıralamasındaki yukarı yönlü ilerleyişinin nedenleri arasında, sürekli olarak yenilikçi ürünleri piyasaya sürmesi ve küresel sahnede geniş kapsamlı pazarlama faaliyetlerini yürütmesi yer alıyor.

Samsung Electronics Pazarlama İletişiminden Sorumlu Başkan YH Lee, açıklamasında, “2000 yılında 5,2 milyar dolarlık marka değeriyle 43 numarada listedeki yerimizi aldık. Bu yıl 62,3 milyar dolar marka değeriyle ilk beş arasında yer alıyoruz. Bu çok büyük bir başarı. Dünyanın her yerindeki müşterilerimizin desteği olmadan bu başarıyı elde edemezdik. Küresel konumumuzu daha da güçlendirmek için tüketicilerle etkileşim ve iletişim kurmaya devam edeceğiz.” dedi.

Şirketin marka değerini yükselten unsurlar

Samsung’un marka değerini yükselten unsurlar arasında; Kovid-19 karşısındaki tutumu, KSS çalışmaları, yaşam tarzıyla ilgili ürünler konusundaki yenilikçiliği bulunuyor. Interbrand’ın değerlendirmesine göre, Samsung’un büyümesinde önemli bir yer tutan ana etkenler ise şunlar:

  • Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) alanında yürüttüğü küresel etkinlikler ve küresel kampanya aracılığıyla Kovid-19’a çabuk tepki vermesi,
  • Şirket çapında sürdürülebilir kalkınma odaklı faaliyetler,
  • Galaxy Fold, The Terrace ve BESPOKE buzdolabı gibi yenilikçi ürünlerin süreklilik içinde piyasaya sürülmesi,
  • Yapay Zekâ (YZ), 5G ve nesnelerin interneti (IoT) gibi gelişmiş teknolojilerin geliştirilmesine öncülük eden tutarlı yatırımlar.

Kovid-19 sürecinde önemli kampanyalara imza attı

Kovid-19’un yarattığı yankıya karşılık olarak, Samsung Electronics yerel toplulukların zorlukları aşabilmesine destek olmak amacıyla, her ülkenin ihtiyacına yönelik olarak birçok bağışta bulundu. Samsung aynı zamanda, müşterileriyle zor zamanlarda da iletişimde ve etkileşimde bulunma çabaları doğrultusunda, hem sosyal medyada hem de New York Times Sqaure, Londra Piccadily Circus Milano Duomo Meydanı, Hong Kong Eğlence Binası gibi meydanlara yerleştirdiği açık hava reklam tabelalarında yer alan “bu dönemi birlikte aşalım” mesajını içeren küresel bir kampanya yürüttü. Ek olarak Samsung, tüketiciler tarafından sosyal medya aracılığıyla gönderilen fotoğrafların ve hikâyelerin toplandığı ve bunların dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere eğlenceli bir içerik sunmak amacıyla dış mekânda gösteren video reklamlara dönüştürdüğü bir kampanyayla olumlu geri bildirimler aldı. Kovid-19’la ilgili kampanyalar, “Enabling People” gibi Samsung’un KSS vizyonunu taşıyan ve hala devam eden kampanyalarla ve gelecek nesillere yönelik Solve For Tomorrow, Akıllı Okul ve İnovasyon Kampüsü gibi çeşitli eğitim programlarıyla birlikte ilerledi.

Sürdürülebilirlik alanında kararlı bir duruş sergiliyor

Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen Samsung TV’ler ve akıllı telefon kılıfları için çevre dostu ambalajlar kullanılması gibi örneklerin de ortaya koyduğu üzere, Samsung’un iş yönetiminin tüm alanlarında sürdürülebilirlik konusunda gösterdiği kararlılık, marka değerindeki artışa katkıda bulundu.

Hepsinden önemlisi, Samsung’un Kovid-19 ile birlikte baş gösteren zorluklara rağmen yenilikleri yakalamaya yönelik gösterdiği tereddütsüz çaba, şirketin büyümesini ilk 5’e taşıyan temel unsurlar arasında yer alıyor.

Sürekli inovasyonlar ile yepyeni teknolojiler geliştiriyor

Samsung’un Mobil İletişim Birimi, 5G akıllı telefon pazarındaki liderliğini sağlamlaştırırken şirket, Galaxy A serisi ve “Awesome” kampanyası gibi pazarlama etkinlikleri üzerinden Z kuşağıyla uyum yakalamayı da başardı. Şirket ayrıca, Galaxy Z Flip’in tanıtımıyla yeni bir ürün kategorisi oluşturarak inovasyonda süreklilik de sergilemiş oldu. Samsung mobil ağlar alanında da yeni pazarlara öncülük ederek ve ABD ve Japonya gibi önemli pazarlardaki işletmelerle ortaklıklarını genişletti ve 5G’de liderliği yakaladı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER