Ana SayfaUzay TeknolojileriSanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Uzaya Gidecek Türk Astronotun Kadın Olabileceğini Açıkladı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Uzaya Gidecek Türk Astronotun Kadın Olabileceğini Açıkladı!

Türkiye’nin uzay politikaları alanındaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerinin belirlendiği Milli Uzay Programı açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Türkiye Uzay Ajansı tarafından hazırlanan programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuoyu ile paylaştı. Türkiye’nin uzay yolculuğundaki hedeflerinin anlatıldığı 10 maddelik stratejik hedeflerden oluşan program ile 2023’te Ay’a roket fırlatılacak. İlk Türk astronot bilim misyonuyla uzaya gönderilecekken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya gönderilecek Türk astronotun kadın olabileceğini açıkladı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Varank, “Bu tabiat bilimlerinde yapılacak bir çalışma olabilir ya da kendi geliştirdiğimiz, uzay tarihçesi kazandırmak istediğimiz ya da uzaydaki dayanıklılığını test etmek istediğimiz bir ekipmanın oraya götürülüp test edilmesi de olabilir. Hatta bir mini uydunun uzaya çıkarılıp direkt Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan uzaya salınması da olabilir. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hem yaptığımız teknolojilere uzay tarihçesi kazandıracağız hem de uzay ekonomisi alanında önemli bir güç haline geleceğiz.”

Varank, uzaya gönderilecek Türk astronot ile ilgili “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın gönlünden geçen bir kadın astronotun Türkiye adına uzaya gitmesi. En uygun vatandaşımızın orada misyonu gerçekleştirmesini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı. Varank ayrıca astronot seçiminin gönüllülük esasına uygun bir çağrıyla gerçekleştirilebileceğini de sözlerine ekledi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER